Wiele osób nie rozróżnia wegetarianizmu od weganizmu, w konsekwencji czego traktuje te dwa pojęcia jako synonimy. Bycie “wege” oznacza dla nich wówczas wyłącznie rezygnację ze spożywania mięsa. Jednakże dieta wegetariańska różni się pewnymi aspektami od wegańskiej. Skoro istnieją dwa, choć podobne pojęcia, ich znaczenia muszą od siebie odbiegać. Na czym więc polega wegetarianizm i weganizm? Co łączy te dwa pojęcia, a jakie występują między nimi różnice?

Wegetarianizm i weganizm – definicje

Przede wszystkim warto wiedzieć, że wegetarianizm i weganizm to dwa typy diety, które wiążą się z pewnymi wykluczeniami żywnościowymi. Nie są one żadną fanaberią ani wynikiem mody, jak często uważają to starsi ludzie niepotrafiący zaakceptować faktu, iż ktoś z ich bliskich nie spożywa danego produktu i odmawia zjedzenia schabowego na obiad. Dieta wegetariańska polega na wyłączeniu z jadłospisu mięsa i produktów, którego mogą zawierać mięso w składzie. Wegetarianie nie spożywają także ryb i owoców morza, natomiast w odróżnieniu od wegetarian, mogą konsumować produkty pochodzenia zwierzęcego, np. jaja, mleko i inne produkty mleczne. Dieta wegańska jest natomiast bardziej konserwatywna – to odmiana wegetarianizmu, która wyklucza z jadłospisu nie tylko mięsa, ale również wymienione wyżej produkty odzwierzęce. Weganie nie spożywają także miodu. Przyczyny przejścia na tego typu diety mogą być rozmaite – wiele osób zwraca uwagę na korzyści zdrowotne wynikające z rezygnacji konsumpcji mięsa czy innych produktów pochodzenia zwierzęce. Dla innych natomiast ważne są tutaj kwestie ekologiczne oraz etyczne. Zazwyczaj osoby, które nie spożywają mięsa, skupiają się na nieprzyczynianiu się do cierpienia i krzywdy zwierząt. Nierzadko rezygnują również z noszenia skóry i futer oraz używania kosmetyków testowanych na zwierzętach.

Inne rodzaje wegetarianizmu

Wegetarianizm a weganizm - czym się różnią?Warto wiedzieć, że weganizm nie jest jedyną dietą roślinną. Pod pojęciem wegetarianizmu wyróżnia się dodatkowo kilka innych odmian. Jedną z najpopularniejszych diet wegetariańskich jest laktoowowegetarianizm, która, choć całkowicie eliminuje mięso oraz ryby, pozwala na spożywanie jaj i nabiału. Inną odmianą jest natomiast laktowegetarianizm – tego typu dieta zabrania konsumpcji mięsa, ryb oraz jaj, jednakże nie wyklucza produktów mlecznych. Wyróżnia się jeszcze pescowegetarianizm oraz fleksitarianizm. Pierwsza odmiana jest zdecydowanie najmniej zachowawcza, gdyż eliminuje wyłącznie mięso, a zezwala na spożycie ryb oraz pozostałych produktów. Z kolei fleksitarianizm jest elastyczną dietą wegetariańską, która w głównej mierze opiera się na produktach roślinnych, lecz dopuszcza okazjonalnie konsumpcję mięsa, nabiału oraz ryb w niewielkich ilościach.

Wegetarianizm i weganizm – podobieństwa

Wegetarianizm i weganizm to dwa różne pojęcia, jednakże nadal posiadają sporo podobieństw. Największa zgodność dotyczy oczywiście eliminacji mięsa i innych produktów odzwierzęcych z jadłospisu. Zarówno weganie, jak i wegetarianie nie jedzą drobiu, wołowiny, wieprzowiny, cielęciny i innych rodzajów mięsa. Rezygnują również z ryb oraz owoców morza, które de facto także są produktami pochodzenia zwierzęcego. Obie diety opierają się na konsumpcji dużej ilości warzyw i owoców. Dużą rolę odgrywają tutaj także rośliny strączkowe, produkty zbożowe, orzechy, wodorosty grzyby oraz oleje roślinne. Cechą wspólną jest również ogólne zdrowe odżywianie. Zarówno odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska, jak i wegańska jest bardzo zdrowa. Większa podaż produktów roślinnych, a w szczególności warzyw i owoców pozwala dostarczy do organizmu więcej witamin i składników mineralnych. Poza tym wykluczenie z jadłospisu produktów odzwierzęcych ogranicza ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy choroby układu krążenia. Wegetarianie oraz weganie są również statystycznie szczuplejsi, oraz mniej narażeni na choroby serca. Obie grupy łączą także pobudki etyczne dotyczące braku cierpienia zwierząt. Dlatego też często nie kupują ubrań ze skóry, futra czy wełny. W ten sposób chcą wyrazić swój sprzeciw w związku z krzywdą zwierząt. Nierzadko również wegetarianom oraz weganom zależy na ochronie środowiska – masowe hodowle zwierząt pochłaniają ogromne ilości zasobów, nie tylko prądu, ale przede wszystkim wody.

Podstawowe różnice między wegetarianizmem i weganizmem

Choć obie diety całkowicie wykluczają spożycie mięsa, weganizm jest bardziej restrykcyjnym sposobem odżywiania. Dlaczego? Gdyż weganie nie jedzą żadnych produktów pochodzenia zwierzęcego, a ich jadłospis opiera się jedynie na produktach w pełni roślinnych. Wegetarianie mogą natomiast spożywać mleko, jego przetwory, jaja oraz pozostałe produkty odzwierzęce. Jednakże eliminacja konkretnych produktów nie jest jedyną różnicą między wegetarianizmem i weganizmem. Weganie są zdecydowanie bardziej wrażliwi na dobrostan zwierząt. Często zwracają oni uwagę na temat niehumanitarnej hodowli zwierząt i dotyczy to nie tylko tych przeznaczonych na ubój. Pozyskiwanie mleka czy jajek również nierzadko wiąże się z krzywdą i cierpieniem. Bycie weganinem oznacza zatem rezygnację ze wszystkich produktów odzwierzęcych oraz unikanie krzywdzenia zwierząt dla ludzkiej rozrywki, jak często ma to miejsce w przypadku zoo lub cyrków. Poza tym zarówno wegetarianizm, jak i weganizm należą do diet eliminacyjnych, które mogą przyczyniać się do pewnych niedoborów w organizmie. Weganie są jednak bardziej narażeni na niedobór białka, witamin i składników mineralnych. Znajdują się ona w produktach pochodzenia zwierzęcego, które dieta wegańska eliminuje. Dlatego też weganie muszą zastępować białko zwierzęce białkiem roślinnym. Poza tym do swojej diety powinni wprowadzić dodatkową suplementację witaminami D3 i B12. Nie należy także zapominać o znaczeniu zdrowego snu. Aby prawidłowo zadbać o jego jakość, warto wyposażyć swoje łóżko w wygodny materac. Pod tymi linkami: http://www.sleepinghouse.pl/, https://sleepinghouse.pl/133-materace-80×200 z pewnością znajdziesz dla siebie idealny produkt. Natomiast w tym artykule: https://sleepinghouse.pl/artykul/jak-dieta-wplywa-na-jakosc-naszego-snu-fakty-i-porady dowiesz się, w jakis sposób dieta wpływa na jakość wypoczynku.

Wegetarianizm i weganizm – wpływ na zdrowie

Choć istnieje możliwość wystąpienia pewnych niedoborów wynikających z rezygnacji spożywania produktów odzwierzęcych, wegetarianizm i weganizm są dietami, które mają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dowiedziono nawet, że większe spożycie białka roślinnego zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci. Wegetarianie i weganie żyją więc znacznie dłużej niż mięsożercy. Jedzenie dużej ilości warzyw i owoców to niewątpliwie samo zdrowie! Osoby na diecie bezmięsnej są również mniej narażone na choroby cywilizacyjne, takie jak otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia oraz nowotworowe.

Wegetarianizm i weganizm to nie to samo. Choć obie te diety posiadają sporo podobieństw, w pewnych aspektach różnią się od siebie. Najwięcej rozbieżności możemy znaleźć w kwestii eliminacji konkretnych produktów, jednakże wegetarianie i weganie mają także nierzadko inny stosunek do traktowania zwierząt i ochrony środowiska.