W dzisiejszym świecie modowy wybór obuwia często kształtuje nasz wygląd, podkreśla styl i dodaje pewności siebie. Jednak jednym z najbardziej kontrowersyjnych elementów damskiej garderoby są obcasy. Dla jednych są one symbolem elegancji i klasy, dla innych zaś stanowią kwestię komfortu czy zdrowia stóp. Zastanówmy się zatem, jakie korzyści i zagrożenia niosą ze sobą obcasy dla każdej kobiety.
Dlaczego kobiety kochają obcasy?
Każda kobieta ma w szafie przynajmniej jedną parę butów na obcasach. Stanowią one stały element eleganckiego ubioru. Jednak czy zastanawiałyśmy się kiedyś, dlaczego faktycznie kochamy obcasy? Wyróżnia się następujące powody, które obejmują:
- estetykę – obcasy często są uznawane za eleganckie i nadają się do różnych okazji, takich jak uroczyste wydarzenia czy spotkania biznesowe,
- podniesienie pewności siebie – noszenie obcasów może wpływać na postawę i sprawiać, że kobieta czuje się bardziej pewnie siebie,
- optyczne wydłużenie nóg – obcasy sprawiają, że nogi wydają się dłuższe i smuklejsze, co jest postrzegane jako atrakcyjne i eleganckie,
- podkreślenie kobiecości – obcasy są często utożsamiane z kobiecością i wdziękiem, a dla niektórych kobiet noszenie obcasów to sposób na wyrażenie swojej urody,
- okazjonalne wydarzenia – uroczyste wydarzenia czy wieczorne spotkania, to sytuacje, w których obcasy są traktowane jako odpowiednie obuwie.
Wady chodzenia na obcasach
Każda fanka obcasów musi zdawać sobie sprawę z tego, że obuwie to wpływać na zdrowie i komfort stóp. Przede wszystkim może prowadzić do zmęczenia stóp, a także do zespołu bólu stopy, deformacji palców stóp (np. halluksów czy młotkowatych placów) czy zwiększenia ryzyka skręceń kostki. Jednak to nie wszystko. Każda z nas musi mieć świadomość trzech największych wad chodzenia na obcasach. A czego one dotyczą?
Po pierwsze – nadmierny nacisk na przednią część stopy
Obcasy przenoszą ciężar ciała na przednią część stopy, co może prowadzić do nadmiernego obciążenia palców, stawów i mięśni. To z kolei może prowadzić do bólu, dyskomfortu czy zwiększonego ryzyka urazów.
Po drugie – problem z mięśniami łydek
Chodzenie na obcasach skraca mięśnie łydek, co może prowadzić do ograniczonej ruchomości stawów kostki. To może zwiększać ryzyko kontuzji, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się nagle zmienić obuwie na płaskie
Po trzecie – nadmierna lordoza lędźwiowa
Obcasy zmieniają naturalną krzywiznę kręgosłupa, co może prowadzić do zwiększonej lordozy lędźwiowej. To może wpływać na postawę ciała i potencjalnie prowadzić do bólu pleców.
Jak prawidłowo chodzić w obcasach?
Istnieje wiele czynników, które wpływają na prawidłowy chód w obcasach. Absolutną podstawą, o której wiele kobiet zapomina, jest dobre samopoczucie. Oznacza to, że nasz organizm zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym powinien być wypoczęty. Pomóc w tym może komfortowe łóżko, które jest wyposażone w materac Słupsk. Wysokiej jakości modele znajdziemy zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Jednak to właśnie w przypadku zakupów online na stronie hilding.pl lub sleepinghouse.pl mamy dostęp do całego asortymentu. Znajdując najlepiej dopasowany do swoich osobistych potrzeb model, mamy gwarancję zdrowego snu. Wówczas nasz chód staje się bardziej pewny, a także nie chwiejemy się. Wiele zmęczonych osób może także mieć mniejsza świadomość co do otoczenia, przez co o wiele łatwiej potknąć się. Jednak istnieje również kilka innych kwestii odnośnie prawidłowego chodzenia w szpilkach. Oto 5 kroków, które pomogą nam opanować pewny chód!
Krok pierwszy – odpowiedni rozmiar oraz wysokość obcasa
Wybierajmy obuwie o odpowiednim rozmiarze, aby uniknąć ucisku oraz dyskomfortu. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajone do chodzenia na wysokich obcasach, to zacznij od niższych i stopniowo zwiększamy ich wysokość.
Krok drugi – dbanie o postawę ciała
Podczas chodzenia utrzymujmy wyprostowane plecy, a jednocześnie unosimy do góry klatkę piersiową. Pomoże to utrzymać równowagę, a także uniknąć bólu w dolnej części pleców na koniec dnia.
Krok trzeci – ostrożny chód
Kładźmy stopę na podłożu ostrożnie, zaczynając od pięty i przenosząc ciężar ciała stopniowo na przednią część stopy. Unikajmy również gwałtownego stawiania stopy, aby uniknąć utraty równowagi.
Krok czwarty – ograniczenie chodzenia na palcach
Chociaż może się wydawać, że chodzenie na palcach jest bardziej eleganckie, a nawet naturalne w przypadku obcasów, to zdecydowanie starajmy się utrzymać stopę płasko na ziemi. W ten sposób możemy zminimalizować obciążenie przedniej części stopy.
Krok piąty – ćwiczenie równowagi
Ćwiczenie równowagi może w znaczący sposób pomóc w uniknięciu upadków lub ewentualnych kontuzji. Możemy wypróbować różne ćwiczenia, takie jak stanie na jednej nodze, by wzmocnić mięśnie stabilizujące.
Chociaż obcasy są czasami noszone ze względów estetycznych czy formalnych, ważne jest, aby używać ich umiarkowanie i dbać o zdrowie stóp. Regularne noszenie obcasów o dużych wysokościach może prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych. Warto rozważyć zmianę obuwia na płaskie, zwłaszcza w sytuacjach, gdy wygoda i zdrowie stóp są priorytetem.