Znalezienie przyjaciół w młodym wieku jest kluczowym elementem rozwoju społecznego dziecka. Wynika to z faktu, iż przyjaźnie kształtują umiejętności interpersonalne, rozwijają empatię, a także budują pewność siebie. A co, jeśli zauważymy, że nasze dziecko ma trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami? Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby rozwiązać tą sytuacją, a oto kilka z nich!
Sposób 1 – okazanie wsparcia
Każdy rodzic musi zdawać sobie sprawę z tego, że przede wszystkim musimy okazywać dziecku wsparcie. Dotyczy to wielu kwestii, w tym nawiązywania przyjaźni. Na proces ten korzystnie wpływa budowanie zaufania, gdyż czuje się ono kochane i jest bardziej skłonne otwierać się przed nami. Zbudowanie relacji z rodzicami to podstawa, która stanowi ważny krok w zaprzyjaźnianiu się z innymi dziećmi. W końcu nasza pociecha wie mniej więcej, jak się zachowywać!
Sposób 2 – zapewnienie kontaktu z innymi dziećmi
Musimy również pamiętać, że zapewnienie kontaktu z innymi dziećmi odgrywa istotną rolę w procesie zaprzyjaźniania się. Poprzez interakcje z innymi dziećmi, dzieci uczą się zasad komunikacji, współpracy, dzielenia się i rozwiązywania konfliktów. A jak można to ułatwić? Świetnym rozwiązaniem jest posłanie dziecka do przedszkola czy częste wychodzenie na plac zabaw.
Sposób 3 – rozwijanie empatii
Rozwijanie empatii może znacząco wpływać na nawiązywanie i utrzymywanie przyjaźni. W końcu jest to umiejętność rozumienia i współodczuwania uczuć innych ludzi. Możemy nauczyć jej dziecka m.in. poprzez zrozumienie perspektywy drugiej osoby, czyli tzw. wejście w cudze buty, a także współodczuwanie czy wsparcie w trudnych chwilach.
Sposób 4 – bycie dobrym przykładem
Dzieci najlepiej uczą się poprzez praktykę oraz obserwację. Oznacza to, że musimy być dla swojego malucha dobrym przykładem, zarówno w nawiązywaniu relacji, jak i jej rozwijaniu. Możemy pokazywać to na co dzień, np. w obecności rodziny, a także wchodząc w uprzejmą rozmowę z rodzicami innych dzieci.
Sposób 5 – pozwalanie na wspólną zabawę w domu
Wyróżnia się wiele etapów przyjaźni, jednak to właśnie te początkowe są najważniejsze. Budowanie wzajemnego zaufania, a także samo zapoznanie się wymaga czasu. Pozwólmy zatem na wspólną zabawę nie tylko na dworze, ale także w domu. Możemy stworzyć specjalny kącik, do którego dziecko będzie mogło bezpiecznie zapraszać kolegów lub koleżanki. To pozwoli mu na rozwijanie umiejętności społecznych w znanym otoczeniu. Nie zabraniamy również pójścia do domu innych dzieci!
Sposób 6 – pamiętajmy o indywidualności każdego dziecka
Wielu rodziców zapomina, że dziecko może mieć inne cechy czy zainteresowania. Warto pamiętać o tej indywidualności, gdyż to ona wpływa na charakter malucha. A dlaczego jest to takie ważne? Jeśli chcemy pomóc dziecku w nawiązywaniu znajomości, to musimy spojrzeć na daną sytuację jego oczami. W końcu doradzanie dziecku czegoś, co jest sprzeczne z jego cechami, nie będzie dobrym rozwiązaniem danej sytuacji.
Sposób 7 – wspieranie zainteresowań
Nie ma co ukrywać, wspieranie dziecka w rozwoju zainteresowań ma wiele korzyści i pozytywnych efektów zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Pozwala m.in. na rozwijanie naturalnych talentów, które w przyszłości mogą stanowić podstawę do przyszłej kariery zawodowej lub hobby. Jak się okazuje, np. poprzez zapisanie dziecka na zajęcia plastyczne czy sportowe może ono również nawiązać wiele nowych i wspaniałych przyjaźni. W końcu nie ma nic lepszego, niż wspólne zainteresowania!
Sposób 8 – rozwijanie umiejętności rozwiązywania konfliktu
Nauczanie dziecka rozwiązywania konfliktów to ważny element jego rozwoju społecznego. Można to robić na wiele sposobów, m.in. tłumacząc ludzkie zachowania i reakcje. W formie zabawy możemy przećwiczyć z nim różne sytuacje, dzięki którym będzie w przyszłości wiedziało, jak zareagować w danej sytuacji. Co więcej, może to pomóc w nawiązywaniu przyjaźni!
Sposób 9 – rozmawianie o przyjaźni
Bez dwóch zdań warto rozmawiać z dziećmi – i to na różne tematy. Jednak nie zapominajmy o tym, aby poruszyć sam temat przyjaźni. Wyjaśnijmy wówczas dziecku, że nie zawsze będzie to możliwe. Kwestia ta wynika z różnic zarówno w wychowaniu, jak i w charakterze. Uświadamiajmy także, że istnieje coś takiego, jak nieszczera przyjaźń i wyczuwamy dziecko na pierwsze oznaki takiego zachowania. Można je wówczas uchronić przed toksyczną relacją lub krzywdą fizyczną czy też psychiczną.
Sposób 10 – zadbanie o zdrowy sen dziecka
Każdy rodzic musi zadbać o zdrowy sen swojego dziecka, gdyż jest on niezbędny dla prawidłowego rozwoju maluszka. Zaniedbanie tego czynnika może również wpłynąć na tworzenie relacji, gdyż kiepskiej jakości wypoczynek może powodować zwiększony poziom stresu czy podatność na zaburzenia nastroju. Długotrwałe skutki obejmują pogorszenie jakości życia, utworzonych już relacji interpersonalnych czy ogólnego samopoczucia psychicznego. Właśnie dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny snu oraz wyposażenie łóżka dziecka w odpowiednio dopasowany do potrzeb i preferencji materac do spania www.sleepinghouse.pl/136-materace-140×200.
Nie da się zaprzeczyć, że wsparcie ze strony rodziców jest kluczowe w procesie nawiązywania przyjaźni przez dziecko. Kierujmy się zatem zrozumieniem, cierpliwością i otwartością na indywidualne potrzeby oraz tempo rozwoju swojego malucha.