W obecnych czasach pójście na studia jest czymś bardzo powszechnym. W samej Polsce jest około dwóch tysięcy najróżniejszych kierunków, a najpopularniejsze z nich to psychologia, prawo czy kierunek lekarski. Na te specyficzne studia co roku jest około trzydziestu kandydatów na jedno miejsce. Ale czy tak prestiżowe kierunki dają studentom gwarancję znalezienie dobrej pracy po ich ukończeniu? Na to spróbujemy odpowiedzieć poniżej, więc jeśli jesteś ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!
Czy ukończone studia są gwarancją znalezienia pracy?
Ukończenie przez młode lub nieco starsze osoby wybranego wcześniej kierunku studiów bardzo często jest postrzegane jako klucz otwierający drzwi na rynku pracy, jednak w wielu przypadkach nie jest to zupełna prawda. Obecny świat zarobkowy bardzo szybko i dynamicznie się zmienia, dlatego też otrzymanie dyplomu poświadczającego ukończenie studiów wyższych na pierwszym lub drugim stopniu wcale nie muszą być gwarancją otrzymania wymarzonej pracy. Istnieje wiele przypadków osób, których praca zawodowa nie ma absolutnie nic wspólnego z tym, czego uczyli się na studiach. Różnice między poszczególnymi dziedzinami studiów także wpływają na perspektywy zatrudnienia. Niektóre branże mogą wymagać specjalistycznej wiedzy zdobywanej w trakcie studiów, podczas gdy w innych przypadkach pracodawcy bardziej cenią praktyczne umiejętności zawodowe, więc nie musisz mieć dyplomu. Niektóre zawody są również bardziej pożądane i mało osób kształci się w tym właśnie kierunku – to może być gwarancją znalezienie dobrej pracy zaraz po obronie pracy dyplomowej!
Czego uczymy się na studiach?
Studia dla wielu osób są dużym rozczarowaniem, ponieważ niektóre kierunki, które z perspektywy przyszłej pracy zawodowej, powinny być prowadzone bardziej praktycznie, mają bardzo dużo przedmiotów teoretycznych, tzw. „do wkucia na pamięć”. Nie twierdzimy jednak, że teoria jest niepotrzebna i najlepiej się jej pozbyć! Po prostu w niektórych przypadkach wygląda to tak, że po ukończeniu studiów młody człowiek nadal nie wie, jak ma pracować w swoim wyuczonym przez trzy lub pięć lat zawodzie. Studia dają możliwość poszerzania swojej wiedzy w kierunku, który naprawdę nas interesuje, co jest odwrotnością wcześniejszych etapów edukacji. Dodatkowo młodzi ludzie uczą się pracy w grupie, lepszej komunikacji, samodzielności oraz samodyscypliny, a zwłaszcza wtedy, kiedy nadszedł czas sesji egzaminacyjnej, zbliża się termin oddania projektu lub trzeba zacząć pisać kolejny rozdział pracy dyplomowej.
Dobra praca, czyli jaka?
Pojęcie „dobra praca” jest bardzo subiektywne i może zależeć od naprawdę wielu czynników, takich jak indywidualne umiejętności czy preferencje. Oczywiście istnieje kilka cech, które sprawiają, że praca jest lepsza od innych i to właśnie je spróbujemy opisać poniżej!
- Satysfakcja zawodowa – naszym zdaniem dobra praca powinna dawać swojemu pracownikowi dużo satysfakcji z wykonywanej pracy. Może to wynikać z osiągania celów zawodowych, widocznego wpływu na resztę grupy, z którą się ściśle współpracuje lub też zwykłej przyjemności związanej z wykonywaniem konkretnych zadań.
- Sprawiedliwe wynagrodzenie – wynagrodzenie zwykle jest istotnym aspektem dobrej pracy. Pracownicy oczekują uczciwego wynagrodzenia za swoje umiejętności, doświadczenie i wkład w społeczność pracowniczą.
- Rozwój zawodowy – niektóre osoby uważają, że dobra praca musi zapewniać możliwość rozwoju zawodowego swoim pracownikom oraz zdobywanie przez nich nowych doświadczeń. Związane jest to przede wszystkim z awansem na wyższe stanowisko oraz rozwojem swojej kariery.
- Dobra atmosfera w pracy – wiele osób zwraca również uwagę na odpowiednią atmosferę w swoim miejscu pracy. Z całą pewnością przyjemniej jest chodzić do miejsca pracy, w którym wszyscy są dla siebie mili i życzliwi.
Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że ostatecznie definicja dobrej pracy jest bardzo indywidualna i zależy od osobistych preferencji każdego pracownika.
Jak znaleźć dobrą pracę po studiach?
Znalezienie dobrej pracy po studiach wymaga skrupulatnego przeglądania i szukania różnych ofert, wysyłania swojego CV oraz przede wszystkim cierpliwości. Nie wszyscy studenci będą mieć takie szczęście i znajdą wymarzoną pracę zaraz po studiach, dla warto kierować się tymi zasadami:
- określ swoje cele zawodowe – zastanów się, jakie są Twoje cele zawodowe i jakie stanowisko lub branża odpowiada Twoim zainteresowaniom i umiejętnościom. Możesz wybrać stanowisko związane z ukończonym kierunkiem studiów lub zupełnie inny zawód, który będzie dla Ciebie odpowiedni,
- przygotuj dobre CV – przygotuj w domu profesjonalne CV, które będzie uwzględniać całe zdobyte przez Ciebie doświadczenie we wcześniejszych miejscach pracy, na praktykach czy stażach. W CV umieść również informacje o swojej edukacji, zainteresowaniach, umiejętnościach oraz osiągnięciach,
- buduj sieć kontaktów – podczas szukania pracy koniecznie wykorzystuj swoje kontakty, zarówno te zdobyte podczas studiów, jak i w trakcie odbywania praktyki zawodowej czy stażu. Możesz również utworzyć konto na platformie LinkedIn, która pomoże Ci zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrej pracy,
- sprawdź oferty online – na różnych serwisach internetowych dostępnych jest całe mnóstwo ofert pracy, więc warto regularnie je sprawdzać, bo być może trafisz na taką, która będzie Ci całkowicie odpowiadać.
Szukając dobrej pracy po studiach, postaraj się być elastycznym pod względem lokalizacji oraz rodzaju pracy, ponieważ nie zawsze trafisz od razu do wymarzonego zakładu. Koniecznie przygotuj się również do rozmowy kwalifikacyjnej, ponieważ to może być bardzo ważne w oczach potencjalnego pracodawcy. Pamiętaj o dobrym wypoczynku, który zapewnić Ci może jeden z wielu materacy dostępnych na tej stronie sleepmed.pl. SleepMed to producent wielu artykułów sypialniach, które wyróżniają się na tle innych swoją znakomitą jakością. Swój materac możesz również kupić w jednym z kilku sklepów znajdujących się w mieście Słupsk. Serdecznie zapraszamy!
Przeczytaj także: Luksus w każdym detalu – najlepsze materace 180×200 dla sypialni.