Ludzie w Polsce, ale również i na całym świecie coraz częściej sięgają po książki, jeśli chcą się odprężyć i „zniknąć” w innym świecie. Jednak wybór odpowiedniego formatu książki może być dla niektórych osób dość trudny. Książka papierowa, ebook czy audiobook? Co wybrać? Każdy z nich jest wyjątkowy i może być idealną opcją w jakichś konkretnych sytuacjach, dlatego na to pytanie nie ma konkretnej odpowiedzi. W poniższym artykule dowiesz się, jakie zalety i wady mają zarówno książki papierowe, jak i ebooki, oraz audiobooki oraz gdzie najlepiej się sprawdzą. Jeśli jesteś tego ciekawy, to koniecznie czytaj dalej!

Zalety i wady książek papierowych

Książki papierowe znane są od stuleci i niezmiennie są one najpopularniejsze wśród innych książkowych form. Jednak mają one zarówno swoje zalety, jak i wady, które poznasz poniżej. Jakie są plusy książek papierowych?

  • Sensoryczne doświadczenie – wiele osób uważa, że prawdziwa książka to tylko i wyłącznie taka papierowa. Faktem jest, że dotykanie papieru, czucie zapachu kartek i świeżego tuszu oraz dźwięk przewracanych stron, może być dla niektórych bardzo atrakcyjne. Są to aspekty, których brakuje w innych formatach książek.
  • Brak zmęczenia oczu – każdy rodzaj czytania, niezależnie od formy książki, męczy oczy, jednak zaznajamianie się z historią napisaną na papierze zdecydowanie powoduje najmniej nieprzyjemnych skutków tego doświadczenia.
  • Estetyka i kolekcjonerstwo – znaczna część moli książkowych, oprócz czytania, uwielbia również kolekcjonować książki, pieczołowicie układając je na półkach w swojej mniejszej lub większej biblioteczce. Książki papierowe bardzo często mają kilka wydań, a jedno jest piękniejsze od drugiego, dlatego ogromnym plusem tradycyjnej ich formy jest możliwość kolekcjonowania.

Książka papierowa, ebook czy audiobook - co wybrać?Kiedy już wiesz, jakie są zalety książek papierowych, to koniecznie poznaj również ich wady, które znajdziesz poniżej.

  • Waga i wielkość – książki papierowe mogą być naprawdę ciężkie, zwłaszcza jeśli mają wiele stron i dodatkowo twardą okładkę. Jeśli chcesz podróżować z kilkoma takimi tytułami, to może być to dość ciężkie. Dodatkowo niektóre egzemplarze książek są niestandardowych wymiarów, co może nie być przyjemne podczas czytania.
  • Koszt kupienia książki – z biegiem lat cena jednej książki znacznie podskoczyła w górę. Jeszcze kilka lat temu koszt jednej pozycji wynosił około 25-30 złotych, a obecnie jest to ponad 50 złotych, co może znacznie zniechęcać do zakupów.

Podsumowując, książki papierowe najlepiej czytać w domowym zaciszu, gdzie masz zapewnioną odpowiednią wygodę i nie musisz się nigdzie przemieszczać. Lżejsze tomy możesz, śmiało także zabierać ze sobą w podróż.

Zalety i wady ebooków

Ebooki to cyfrowe formy książek, które również mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób decyduje się z nich korzystać podczas podróży, ponieważ jest to znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze niż wożenie ze sobą ciężkiego tomiska książki papierowej. Jakie są inne zalety ebooków?

  • Mobilność – ebooki pozwalają na przechowywanie wielu książek w jednym urządzeniu, np. czytniku książek, co sprawia, że są wręcz idealne dla osób podróżujących, o czym wspomnieliśmy powyżej. Dzięki nim możesz mieć dostęp do ulubionych lektur niemal wszędzie.
  • Środowisko – w porównaniu z książkami papierowymi, ebooki są dużo bardziej przyjazne dla środowiska, ponieważ nie generują odpadków papierowych ani nie wymagają transportu fizycznych kopii książek.

Z całą pewnością minusem ebooków jest to, że podczas intensywnego i długiego czytania można odczuć duże zmęczenie oczu. Drugim aspektem jest uzależnienie od technologii, które już teraz jest wszechobecne, a codzienne korzystanie z ebooków może je jeszcze pogłębić. Dla osób, które uwielbiają czuć papierową książkę w dłoniach, z całą pewnością minusem ebooków będzie brak takiej możliwości. Koszt zakupienia odpowiedniego urządzenia również może być minusem, ponieważ w zależności od modelu może on wynieść nawet ponad tysiąc złotych.

Zalety i wady audiobooków

Audiobooki to kolejny format książek, który polega na tym, że czytelnik słucha wybranej historii czytanej przez profesjonalnego lektora. Jakie mogą być plusy takiej formy książki?

  • Możliwości – audiobooki umożliwiają słuchanie książek podczas wykonywania innych czynności, takich jak sprzątanie, jogging czy podróżowanie.
  • Dostępność dla osób niewidomych lub słabowidzących – audiobooki są doskonałym środkiem dostępu do literatury dla osób niewidomych lub słabowidzących.

Audiobooki podobnie jak swoi poprzednicy, również mają swoje wady, do których zaliczyć można oczywiście brak fizycznego egzemplarza książki czy brak kontroli nad tempem czytania, co dla niektórych osób może być bardzo dużym minusem. Audiobooków można słuchać za pomocą różnych aplikacji właśnie do tego stworzonych, jednak koszt abonamentu może być dość wysoki, zwłaszcza jeśli chcemy „czytać” nieograniczoną liczbę godzin.

Jak widzisz, książki w różnym formacie mają wiele swoich zalet oraz wad i nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest najlepsza. Jest ona uzależniona przede wszystkim od osobistych preferencji i potrzeb. Podobnie jest z materacami, które również mają swoje plusy i minusy, więc trzeba jak najlepiej jeden model dostosować do nas. Wybierz materac antyalergiczny 90×200 cm, aby zadbać o swoje zdrowie. Znajdziesz go na stronie internetowej ABCsnu, który jest równocześnie producentem wielu wysokiej jakości artykułów sypialnianych. Możesz swój materac kupić również w jednym z wielu sklepów znajdujących się w mieście Słupsk. Tam z całą pewnością znajdziesz to, czego szukasz!

Przeczytaj także: Materac – najważniejszy element sypialni.