Eksperymentowanie z alkoholem często zaczyna się jako niewinna próba eksploracji smaku i kultury. Niemniej jednak, dla niektórych, to jedynie wstęp do spiralnego schodzenia w kierunku nadużycia, a nawet uzależnienia. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że rozwój alkoholizmu obejmuje różnorodne etapy, a każdy z nich niesie ze sobą unikalne wyzwania i konsekwencje. A zatem, jak dokładnie rozwija się alkoholizm i dlaczego jest taki groźny?

Jakie są objawy alkoholizmu?

Objawy alkoholizmu mogą mieć różne formy i stopnie nasilenia, w zależności od indywidualnych cech, czasu trwania nadużycia alkoholu oraz wpływu na zdrowie. Przede wszystkim pojawia się:

  • głód alkoholowy – jest to wewnętrzny przymus wypicia alkoholu, który objawia się poprzez poczucie, że organizm fizycznie nie będzie w stanie funkcjonować bez alkoholu,
  • utrata kontroli nad ilością spożytego alkoholu – zdrowy człowiek wie, kiedy przestać pić, a alkoholik nie jest w stanie określić swojej granicy,
  • luka w pamięci – osoba uzależniona nie pamięta wydarzeń, które zaszły po wypiciu alkoholu.

W przypadku osób uzależnionych od alkoholu można śmiało powiedzieć, że nie ma nic ważniejszego, niż pełna butelka. Nie dbają one o swoich bliskich czy nawet o siebie. Alkohol sam w sobie szkodzi zdrowiu, jednak dodatków pojawiają się zaniedbania ze strony stylu życia. Nie zwracamy już uwagi na to, co jemy, ile się ruszamy czy ja śpimy. Tak naprawdę nawet podłoga wydaje się nam atrakcyjnym miejscem do spania. O zaawansowanym stadium choroby alkoholowej przesądza pojawienie się tzw. objawów absencyjny, które wiążą się z fizycznymi objawami, takimi jak dreszcze, nudności, nadmierne pocenie czy drżenie mięśni. Osoby notorycznie spożywające alkohol mogą majaczyć lub doznawać zaburzenia świadomości.

Od kieliszka do butelki, czyli jak rozwija się alkoholizm i dlaczego jest jest taki groźny?Jakie są fazy alkoholizmu według Jellinka?

W swojej pracy Elvina Mortona Jellinka niezwykle rozwinęła kwestię odnośnie uzależnienia od alkoholu, a także jego leczenia. Wyróżniono tutaj cztery fazy choroby alkoholowej, które różnią się od siebie. A w jaki sposób?

Faza wstępna

To stadium choroby alkoholowej zaczyna się niewinnie i nie różni się niczym od akceptowalnej przez społeczeństwo normy picia. Z czasem jedna rośnie fascynacja alkoholem oraz jego oddziaływaniu na organizm (np. dodawaniu pewności siebie czy poprawy samopoczucia). Nasza tolerancja również rośnie, przez co wzrasta potrzeba zwiększenia dawki, aby uzyskać te same efekty, co wcześniej.

Faza ostrzegawcza

Inaczej zwiastunowa. To właśnie tutaj zaczynamy szukać okazji do sięgania po alkohol. Częściej spotykamy się z ludźmi, aby mieć pretekst do picia lub nawet pijemy samotnie. Niemal każde spotkanie – z rodziną czy też przyjaciółmi, kończy się spożyciem alkoholu. Co więcej, każdemu mówimy, że nie mamy problemów z nadużyciem alkoholu, a jednak pojawiają się u nas luki w pamięci.

Faza krytyczna

Inaczej ostra. To właśnie tutaj zaczynamy tracić kontrolę nad ilością spożywanego alkoholu, jednocześnie zaniedbując swoje obowiązki oraz relacje. Porzucamy także dotychczasowe zainteresowania, pasje czy hobby na rzecz alkoholu. Nasi znajomi, przyjaciele, a także rodzina zaczyna zauważać problem. Możemy mieć również poczucie winy w związku z poczynionymi zaniedbaniami czy problemy psychiczne.

Faza przewlekła

Inaczej chroniczna. Problemy psychiczne pogłębiają się, doprowadzając nawet do występowania epizodów depresyjnych, stanów lękowych czy problemów z pamięcią oraz koncentracją. Może pojawić się również delirium, czyli psychozy alkoholowe. Same ciągi alkoholowe mogą trwać nawet do kilkunastu dni, a przerwy w piciu wywołują silne skutki uboczne. W konsekwencji może dojść do utraty pracy, konfliktu z bliskimi czy rozpadu relacji – a wszystko to z powodu całkowitego skupieniu na alkoholu.

Dlaczego alkoholizm jest groźny?

Nie ma co ukrywać – alkoholizm jest groźny z wielu powodów, zarówno dla zdrowia jednostki, jak i dla społeczeństwa jako całości. Przede wszystkim wiąże się on z poważnymi problemami zdrowotnymi, w tym chorobami wątroby, zaburzeniami sercowo-naczyniowymi, chorobami układu pokarmowego, a także uszkodzeniem układu nerwowego. Ponadto:

  • znacząco wzrasta ryzyko wypadków komunikacyjnych, upadków czy innych urazów fizycznych, a wszystko to z powodu obniżonej zdolności koordynacji oraz świadomości,
  • pojawiają się problemy psychiczne, takie jak depresja, lęki, zaburzenia nastroju czy psychozy alkoholowe,
  • tracimy kontrolę nad własnym życiem, gdyż picie staje się priorytetem, co może prowadzić do zaniedbywania obowiązków zawodowych, rodzinnych i społecznych,
  • wzrasta ryzyko przemocy i przestępczości, co wynika z agresywnych zachowań pod wpływem alkoholu,
  • alkoholizm może prowadzić do zerwania relacji rodzinnych, przyjacielskich i zawodowych.

Alkoholizm doprowadza również do zaniedbania siebie. Zapominamy o tym, jak ważny do prawidłowego funkcjonowania jest zdrowy sen oraz odpowiednio skomponowane łóżko. Najlepiej, aby składało się ono z głównego podłoża do spania, a także było wyposażone w materac nawierzchniowy 140×200 cm, który poprawia jakość snu. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziemy także inne materace Słupsk, a także inne akcesoria sypialniane. Można zatem śmiało powiedzieć, że osoba uzależniona nie dba o siebie, co znacznie zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób.

Świadomość problemu, poszukiwanie wsparcia, a także zaangażowanie w proces leczenia to kluczowe kroki ku powrotowi do zdrowia. Co prawda, rzucenie butelki może być trudne, jednak zawsze jest to możliwe, a każdy krok w tym kierunku zasługuje na szacunek i wsparcie.

Przeczytaj także: Akcesoria do łóżka