W obliczu globalnych wyzwań, związanych ze zmianami klimatu, wyczerpywaniem się zasobów naturalnych i rosnącą zależnością od paliw kopalnych, odnawialne źródła energii stają się coraz ważniejszym elementem w gospodarce energetycznej. Technicznie każdy z nas wie, na czym one polegają, jednak z jakich najważniejszych kwestii warto zdawać sobie sprawę? A także, dlaczego faktycznie warto inwestować w odnawialne źródła energii?

Odnawialne a nieodnawialne źródła energii

Odnawialne źródła energii to źródła energii, które są odnawialne w skali ludzkiego życia i nie są wyczerpywalne. Oznacza to, że ich wykorzystanie nie prowadzi do trwałego zmniejszania zasobów i mogą być ciągle odnawiane przez naturalne procesy. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych, tzw. nieodnawialnych źródeł energii. Głównie zalicza się do nich:

  • węgiel – wykorzystuje się go głównie do produkcji energii w elektrowniach cieplnych poprzez spalanie, co prowadzi do emisji dużych ilości dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych zanieczyszczeń, takich jak dwutlenek siarki, tlenki azotu i związki organiczne lotne,
  • gaz – jest to mieszanka gazów węglowodorowych, głównie metanu, który również daje energię poprzez spalanie, a jednocześnie emituje mniej CO2 w porównaniu do węgla,
  • ropę naftową – stanowi ciecz ropopochodną, składającą się głównie z węglowodorów, która powstaje w procesie geologicznym z rozkładu organicznych szczątków zwierzęcych i roślinnych, może być wykorzystana m.in. w produkcji energii w elektrowniach cieplnych, wydzielając jednocześnie wiele szkodliwych gazów cieplarnianych.

Te paliwa kopalne są ograniczone i wyczerpują się w miarę ich eksploatacji. Właśnie dlatego coraz chętniej wykorzystuje się odnawialne źródła energii. A jakie są trzy główne typy?

Jakie są główne typy odnawialnych źródeł energii?

Odnawialne źródła energii - dlaczego warto w nie inwestować?Odnawialne źródła energii mają swoje charakterystyczne cechy. Jedne są mniej popularne, inne bardziej. Z pewnością każdy z nas widział je na własne oczy, gdyż z każdym rokiem pojawia się coraz więcej takich rozwiązań. A o czym tutaj dokładnie mowa?

Energia słońca

Energia słoneczna to energia pozyskiwana z promieniowania słonecznego emitowanego przez słońce. Jest to najbardziej dostępne i obfite źródło energii odnawialnej na Ziemi. Jej pozyskiwanie odbywa się za pomocą paneli słonecznych, które przekształcają energię słoneczną na energię elektryczną za pomocą zjawiska fotowoltaicznego. Takie panele składają się z fotowoltaicznych ogniw słonecznych, zwykle wykonanych z krzemu, które generują prąd elektryczny pod wpływem światła słonecznego. Mogą być one instalowane na dachach budynków, na ziemi lub też w dużych farmach fotowoltaicznych.

Energia wiatru

Energia wiatrowa jest pozyskiwana z ruchu powietrza (czyli wiatru) za pomocą turbin wiatrowych. Zmieniają one energię kinetyczną wiatru na energię mechaniczną, a następnie na energię elektryczną. Ich zasada działania jest prosta – turbina wiatrowa składa się z trzech głównych elementów, do których zalicza się łopatka, wał i generator. Kiedy wiatr przepływa przez łopatki turbiny, powoduje obrót wału, który w rezultacie napędza generator, wytwarzający energię elektryczną. Takie mechanizmy są instalowane na lądzie, na morzu lub w innym miejscu, gdzie wiatr wieje z dużą siłą.

Energia wody

Energia wodna to energia pozyskiwana z ruchu wody, która jest wykorzystywana do produkcji energii mechanicznej lub elektrycznej. Wyróżnia się tutaj dwa typy, czyli:

  • energia wodna kinetyczna – pozyskiwana z ruchu przepływającej wody w rzekach, strumieniach i falach, co jest wykorzystywane w elektrowniach wodnych, przepływowych oraz pływowych,
  • energia wodna potencjalna (grawitacyjna) – pozyskiwana z potencjalnej energii spadającej wody wodospadów lub górskich strumieni, co jest wykorzystywane w elektrowniach wodnych przepływowych i szczytowo-pompowych.

Dlaczego warto inwestować w odnawialne źródła energii?

Bez dwóch zdań inwestowanie w odnawialne źródła energii wiąże się z licznymi korzyściami – zarówno związanymi z ekologią, jak i ekonomią. Jednak to nie wszystko! Oto kilka kwestii, które z pewnością przekonają nas do zainwestowania w nie. A obejmują one:

  • redukcje emisji gazów cieplarnianych, co jest kluczowe dla przeciwdziałania zmianom klimatu i globalnemu ociepleniu,
  • oszczędność zasobów naturalnych, gdyż nie są one odnawialne i wyczerpują się,
  • stabilność cen energii, ponieważ koszty eksploatacji są niższe niż w przypadku tradycyjnych źródeł, takich jak węgiel czy gaz,
  • tworzenie nowych miejsc pracy, gdyż pozwalają one na generację znacznej liczby miejsc pracy w produkcji, instalacji, utrzymaniu i badaniach nad nowymi technologiami,
  • poprawę jakości życia, co bezpośrednio wiąże się z lepszą jakością powietrza czy redukcją zanieczyszczeń występujących w środowisku.

Jak inwestycja w odnawialne źródła energii wpływa na samopoczucie człowieka?

Z pewnością wielu z nas zastanawia się, jak inwestycja w odnawialne źródła energii może wpływać na samopoczucie człowieka. Przede wszystkim obejmuje to wyższą świadomość ekologiczną. Takie osoby wiedzą, że przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczenia powietrza, co wiąże się z ochroną środowiska. Warto tutaj zaznaczyć, że poprzez brak emisji szkodliwych związków znacząco podnosi się jakość powietrza. Wpływa to na samopoczucie człowieka oraz jego zdrowie, gdyż znacząco zmniejsza się ryzyko na zachorowanie np. na astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Co więcej – poprawia się jakość naszego snu. Aby móc jak najlepiej się wysypiać, warto dodatkowo zainwestować w materac Słupsk. A dlaczego warto zainwestować w dobry materac? Jak się okazuje, jest to niezwykle ważny element komfortowego łóżka, podobnie jak ergonomiczna poduszka czy ciepła kołdra. Zapewnia zdrowy sen, dzięki któremu organizm może właściwie zregenerować się pod kątem fizycznym i psychicznym.

Odnawialne źródła energii nie są już jedynie alternatywną opcją, a stają się coraz bardziej dominującym źródłem energii na całym świecie. Ich rosnąca popularność wynika nie tylko z rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa, ale również z ekonomicznej opłacalności czy technologicznego postępu.