Nasza świadomość zdrowego stylu życia i wszystkich kwestii, które się z nim wiążą, wciąż rośnie. Z uwagi na to, coraz większą uwagę przywiązujemy do tego, co jemy, jak często uprawiamy sport lub czy się wysypiamy. Zdrowy sen, bo o nim tu mowa, można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni sił do działania. Jednak, jak o niego zadbać? 

Czym jest higiena snu? 

Zdrowy sen pozwala nam prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. Niestety, wyróżnia się wiele czynników, które mają na niego zarówno negatywny, jak i pozytywny wpływ. Z uwagi na to powstała higiena snu. Jest to nic innego, jak zbiór nawyków, zachowań oraz ogólnych kwestii, które mają zagwarantować nam regularny oraz zdrowy sen. Jest on niezwykle ważny, gdyż wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. A dlaczego warto stosować higienę snu? Jak się okazuje, wiąże się ona nierozerwalnie z pozytywnymi konsekwencjami prawidłowego wypoczynku, od których zaliczyć można:

 • właściwą regenerację mięśni,
 • lepszą kondycję fizyczną i psychiczną,
 • zwiększoną odporność,
 • lepszy metabolizm,
 • poprawę zdolności poznawczych.

Podstawowe zasady higieny snu

Higiena snu - na czym polega?Higiena snu to swego rodzaju przepis na zdrowy sen. Jednak, jakie kwestie można tutaj wyróżnić? Tak naprawdę należy skupić się przede wszystkim na:

 • zdrowej diecie,
 • spożywaniu lekkostrawnej kolacji, najlepiej 3 godziny przed położeniem się do łóżka,
 • unikanie w godzinach wieczornych używek, w tym nikotyny, kofeiny czy alkoholu,
 • zwiększenia aktywności fizycznej, ale nie w godzinach wieczornych,
 • minimalizowanie czynników stresujących,
 • unikanie drzemek w ciągu dnia,
 • ekspozycji organizmu na światło,
 • odpowiedniej temperaturze ciała oraz pomieszczenia,
 • wyciszenie organizmu i relaks.

Jednak na jakość, jak i efektywność naszego wypoczynku wpływa również miejsce do spania. Mowa tutaj o łóżku, które powinno być odpowiednio skomponowane. Oznacza to uwzględnienie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika przy wyborze poszczególnych jego elementów wyposażenia. A o jakich kwestiach warto tutaj pamiętać?

W jaki sposób komfortowe łóżko wpływa na higienę snu? 

Łóżko składa się z wielu większych i mniejszych elementów wyposażenia. Uwzględnić tutaj można takie kwestie jak stelaż regulowany, pościel satynowa 140×200 czy prześcieradło z gumką. Jednak tak naprawdę w każdym sklepie stacjonarnym i internetowych z artykułami sypialnianymi jesteśmy w stanie znaleźć 3 najważniejsze elementy komfortowego łóżka. Jakie?

Po pierwsze – materac

Pełni on niezwykle ważną funkcję, gdyż odpowiada za prawidłowe wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. Jest to możliwe z uwagi na unikalną budowę oraz właściwości. Dzięki nim możliwe jest niemalże idealne dopasowanie się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Są dostępne w różnych wersjach, w tym jako materace piankowe, sprężynowe, hybrydowe czy nawierzchniowe.

Po drugie – poduszka

Wysokiej jakości poduszka do spania odpowiada za prawidłowe wsparcie górnych partii ciała człowieka. Do nich zalicza się głowę, kręgosłup w odcinku szyjnym oraz barki. Ich stabilizacja w czasie snu pozwala na znaczącą redukcję porannych bólów głowy, a także sztywności barku. Wśród dostępnych na współczesnym rynku modeli wyróżnia się poduszka anatomiczna, syntetyczna czy antyzmarszczkowa.

Po trzecie – kołdra

Kołdra odpowiada za odpowiedni komfort termiczny w czasie snu. W zależności od pory roku możemy wybrać model letni, zimowy lub całoroczny. Różni się on gramaturą, dzięki której nasz organizm w upalne dni się nie przegrzewa, a w mroźne – nie wychładza.

Szacuje się, że każdy z nas przesypia aż ⅓ swojego życia. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o wysokiej jakości wypoczynek poprzez stosowanie zasad higieny snu, ale także świadome komponowanie komfortowego łóżka. Należy tutaj pamiętać, aby za każdym razem brać pod uwagę osobiste potrzeby i preferencje, gdyż tylko wtedy artykuły sypialniane są w stanie prawidłowo pełnić swoją funkcję.