Mała łazienka kojarzy nam się z mieszkaniem w bloku, jednak coraz częściej znajduje się także w domkach jednorodzinnych. Nie ma co ukrywać – jej aranżacja jest jednym z najważniejszych, a zarazem najtrudniejszych wyzwań podczas remontowania mieszkania. A jak sprawić, aby urządzona przez nas przestrzeń była funkcjonalna oraz piękna? Oto kilka ciekawych wskazówek!
Wskazówka 1 – brak wizualnego bałaganu
W małym wnętrzu każdy dodatkowy element – niezależnie od formy, kształtu czy wzoru, jest widoczny. Postawmy zatem na prostotę i minimalizm, które będą naszymi sprzymierzeńcami! W ten sposób będziemy mieli jedną, spójną koncepcję estetyczną. A jeśli nie wiemy, na co się zdecydować, to zawsze możemy postawić na gotowe rozwiązania, które są oferowane przez różnych producentów!
Wskazówka 2 – większe płytki podłogowe
W małej łazience niezwykle ważne są proporce poszczególnych elementów. Warto zatem pamiętać, że większe płytki podłogowe otwierają przestrzeń, a mniejsza linia fug daje iluzję zwiększonej powierzchni podłogi. Dla jeszcze lepszego efektu możemy położyć tę samą podłogę w łazience i np. w przedpokoju.
Wskazówka 3 – diagonalne ułożenie płytek
Najczęściej płytki na podłodze w łazience kładzie się w układ prosty. Wówczas linie fug tworzą regularną, symetryczną siatkę, a to umożliwia naszemu mózgowi oszacowanie wielkości powierzchni. Postawmy zatem na kładzenie płytek w sposób ukośny, co może zwieść umysł i optycznie powiększyć powierzchnię podłogi.
Wskazówka 4 – kabina prysznicowa bez brodzika
Ostatnio trendem są kabiny typu walk-in. Są one pozbawione brodzika oraz przeszklone najczęściej transparentną szybą. Wyglądają nieźle nowocześnie, a przy tym pozwalają na wstąpienie się prysznica w przestrzeń. Sposób ten wykorzystuje nie tylko modne rozwiązania, ale także pozwala na optyczne powiększenie łazienki!
Wskazówka 5 – podwieszana toaleta
Przyjacielem małej łazienki jest podwieszana toaleta. Jak się okazuje, ukrycie zbiornika w ścianie i zawieszenie miski WC nad podłogą dodaje jej elegancji oraz znacząco pomaga w utrzymaniu czystości.
Wskazówka 6 – duże lustro
Jak wiadomo, lustra są idealne do powiększania oraz pogłębiania przestrzeni. Właśnie dlatego warto wykorzystać je w małej łazience! Może, np. zamiast powiesić je nad zlewem, zdecydujemy się na umieszczenie ich na całej ścianie? Jest to również praktyczne, gdyż możemy się w całości przejrzeć.
Wskazówka 7 – maksymalnie dwa kolory
Zdaniem wielu architektów nie należy łączyć w małej łazience więcej niż dwóch kolorów. Najlepiej, aby jeden był dominujący (np. na ścianach), a drugi stanowił jedynie dodatek (np. w dekoracjach). Co więcej, zaleca się stosowanie jasnej palety barw, które pozwalają na optyczne powiększenie przestrzeni.
Wskazówka 8 – dużo światła
Mała łazienka powinna być odpowiednio oświetlona. Zaleca się tutaj temperaturę barwową 4000-5500 K. Co więcej, nie zapominajmy o oświetleniu głównym, oświetleniu lustra oraz oświetleniu w strefie kąpielowej!
Wskazówka 9 – płaskie elementy
W małej łazience warto zrezygnować ze wszystkich wystających przedmiotów, w tym szafek, półek czy uchwytów. Ich obecność może sprawić wrażenie ciężkości oraz nieprzyjemnego natłoku. Co więcej, mogą stanowić realne zagrożenie w małej łazience, jeśli np. potkniemy się. Najlepszym rozwiązaniem będzie kompleksowa zabudowa szafkowa.
Dlaczego warto zadbać o dobrze urządzoną łazienkę?
Dobrze urządzona łazienka daje nam wiele korzyści. Przede wszystkim o wiele łatwiej utrzymać ją w czystości, jeśli nie ma wystających elementów. Spora ilość szafek pozwoli na przechowywanie wszystkich potrzebnych nam rzeczy. Samo wnętrze znacząco ułatwi nam codzienne czynności związane z pielęgnacją ciała. Co więcej:
- estetyczna łazienka zwiększa wartość nieruchomości, jeśli zdecydujemy się na jej sprzedaż,
- pozwala nam dobrze zacząć dzień, gdyż od razu wprowadza nas w doby nastrój,
- zapewnia bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli uwzględnimy antypoślizgowe podłogi, uchwyty czy krawędzie zabezpieczające przed urazami.
Mało kto wie, że dobrze urządzona łazienka ma również korzystny wpływ na sen! Wydawać by się mogło, że obie kwestie nie mają ze nic wspólnego – a jednak. Jej wnętrze pozwoli nam się zrelaksować, a poprzez przeprowadzenie, np. domowego spa w komfortowych warunkach, znacząco obniża się nasz poziom stresu. Po takim relaksie o wiele łatwiej jest nam zasnąć w wygodnym łóżku, gdzie znajduje się dopasowana do nas poduszka, kołdra oraz materac www.sleepinghouse.pl/157-materace-80×190-cm.
Posiadanie niedużej łazienki nie jest przeszkodą do przekształcenia jej w funkcjonalne, a zarazem piękne miejsce. Wystarczą tylko chęci oraz wykorzystanie kilku cennych wskazówek!