Coraz częściej słyszy się o tym, jak ważny jest zdrowy sen. Można go rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Odznacza się trzema parametrami – wysoką jakością, odpowiednią do wieku długością oraz właściwą głębokością. Największy wpływ na to ma wygodne łóżko jednak, jak je skomponować oraz kiedy zniwelować w dobre łóżko?

Wygodne łóżko, czyli jakie?

Każda sypialnia składa się z kilku mebli oraz dodatków, które nadają wnętrzu charakteru. Jednak za jej rolę odpowiada przede wszystkim odpowiednio skomponowane łóżko. Aby móc się zdrowo wyspać, należy przede wszystkim zainwestować w wysokiej jakości akcesoria sypialniane. Do elementów składających się na wyposażenie łóżka zalicza się:

  • stelaż,
  • materac,
  • kołdra,
  • poduszka,
  • pościel i prześcieradło.

Kiedy zainwestować w dobre łóżko?Materac – jak go wybrać?

Wysokiej jakości materac opowiada za najlepsze wsparcie kręgosłupa oraz całej sylwetki użytkownika. W ten sposób gwarantuje komfortowy wypoczynek oraz zdrowy sen. Decydując się na idealny dla siebie model, warto pod uwagę wziąć osobiste potrzeby i preferencje użytkownika, czyli:

  • wiek, gdyż są dostępne materace dla dzieci i nastolatków,
  • stan zdrowia, gdyż wyróżniamy materace ortopedyczne i dla alergików,
  • rodzaj wypełnienia, gdyż na rynku są materace piankowe, sprężynowe i hybrydowe,
  • stopień twardości, gdyż materace mogą być miękkie, średnio twarde lub twarde,
  • rozmiar, gdyż znajdziemy na rynku modele węższe i szersze.

Po czym rozpoznać wyeksploatowane akcesoria sypialniane?

Wygodne łóżko to podstawowy element każdej sypialni – zarówno dziecięcej, jak i osób dorosłych czy seniorów. Jednak raz zakupione akcesoria sypialniane nie są wieczne i poprzez codzienne użytkownika ulegają wyeksploatowaniu. Można temu zapobiec np. poprzez regularne pranie czy wietrzenie. Jednak mimo to, wiele produktów z czasem przestaje właściwe odgrywać swoją rolę. A jak to rozpoznać? Kołdra i poduszka powinny być wymieniane co ok. 2 lata lub gdy zauważymy, że wypełnienie jest zbite. Jeśli chodzi o materac, to ze względów higienicznych zaleca się jego wymianę co ok. 7-10 lat. Natomiast do pierwszych objawów zużycia zalicza się nieprzyjemny zapach, wyczuwalne odkształcenia i nietypowe skrzypienie.

Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że w łóżku spędzamy aż ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to warto już dziś zadbać o odpowiednio skomponowane łóżko, wyposażając je m.in. w materac, kołdrę czy poduszkę.

 

Podziękowania za współpracę przy pisaniu artykułu dla Cheval – Sklep Jeździecki

Przeczytaj także: