Zdrowy sen jest niezwykle ważny dla każdego dziecka – niezależnie od tego, czy ma kilka miesięcy, czy kilka lat. Wszystko z uwagi na fakt, iż umożliwia prawidłowy rozwój umysłowy, wpływa na koncentrację, pamięć oraz regulację gospodarki hormonalnej, w tym hormonu wzrostu. Co więcej, komfortowy wypoczynek gwarantuje energię do zabawy i odkrywania świata.

Pokój dziecięcy – jedna przestrzeń, dwie funkcje

Pokój dziecięcy to przede wszystkim miejsce do zabawy oraz przechowywania zabawek. Z uwagi na to, warto uwzględnić:

  • miękki dywan,

  • sporą ilość miejsca,

  • umieszczenie zabawek na wysokości wzroku szkraba,

  • łóżko piętrowe, które pozwoli na stworzenie na dole bazy,

  • tablicę do rysowania lub farbę tablicową, dająca możliwość rysowania po ścianie.

W ten sposób możemy stworzyć strefę zabawy. Natomiast drugą funkcją pokoju dziecięcego jest zapewnienie zdrowego i spokojnego wypoczynku.

Strefa wypoczynkowa – z czego powinna się składać?

Łóżko dziecięce - jak je skomponować, aby zapewnić dziecku zdrowy sen?Strefa wypoczynkowa w pokoju dziecięcym obejmuje przede wszystkim łóżeczko. Powinno ono być dopasowane do wieku naszej pociechy, a także gwarantować bezpieczny. Zarówno na jakość snu, jak i jego długość wpływa kilka elementów, takich jak materac czy prześcieradło. A co warto o nich wiedzieć?

Materac dziecięcy

Dobry materac dziecięcy zapewnia odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz mięśni dziecka, a także korzystnie wpływa na regulację temperatury jego ciała. Dla najmłodszych rekomenduje się materace średniotwarde, które nie będą podatne na odkształcenia, a także modele posiadające kilka stref twardości.

Kołdra i poduszka dziecięca

Kołdra puchowa dziecięca stanowi idealne rozwiązanie do łóżeczka, gdyż odpowiada za przyjemne otulenie ciała maluszka, a także wpływa na komfort termiczny. Powinna być ona dopasowana do wzrostu dziecka – czyli nie za duża, nie za mała. W przypadku poduszki, jest ona ważnym elementem wyposażenia, gdyż wspiera głowę i barki dziecka. Mimo to nie jest zalecana dla dzieci poniżej drugiego roku życia, gdyż zwiększa ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej.

Prześcieradło do łóżeczka

Prześcieradło chroni materac przed zabrudzeniami, a także korzystnie wpływa na komfort snu. Powinno wyróżniać się przede wszystkim oddychalnością, antyalergiczność oraz pochłanianiem wilgoci ze skóry. Idealnym rozwiązaniem do dziecięcego łóżeczka będzie prześcieradło wodoodporne. Zabezpiecza ono materac przed zamoczeniem, które zwłaszcza w przypadku małych dzieci jest możliwe. Może stanowić również dodatkową warstwę, zabezpieczającą przewijak.

W okresie dziecięcym człowiek przesypia większość doby. Z uwagi na to, warto już dziś zadbać o komfort snu swojego dziecka, gdyż wpływa on na prawidłowy rozwój maluszka – zarówno pod kątem fizycznym, jak i umysłowym.