Relaks to powszechnie używany termin oznaczający odprężenie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wiąże się on z wewnętrznym spokojem, euforią i radością. Gdy jesteśmy zrelaksowani, to tempo pracy serca zwalnia, zmniejsza się napięcie mięśniowe oraz spowalnia oddech. Możemy się zrelaksować na wiele sposobów, w tym także w sypialni. Zatem, o czym warto pamiętać oraz jak odprężenie się wpływa na jakość naszego snu? 

Czym wyróżnia się strefa relaksu w sypialni?

Szacuje się, że w sypialni znajdują się trzy podstawowe strefy. Do jednej z najmniej wybieranych zalicza się strefa pracy, która wprowadza do sypialni biurko i najczęściej komputer. Stanowi miejsce, najczęściej odizolowane od reszty pomieszczenia np. parawanem, w którym możemy skupić się na wykonywaniu swoich obowiązków. Sprawdza się przede wszystkim w małych mieszkaniach, gdzie niestety nie mamy miejsca na biuro. Natomiast do praktycznie zawsze występującej zalicza się strefa wypoczynkowa. Składa się ona z szafek nocnych, które pozwalają na przechowywanie najpotrzebniejszych rzeczy, takich jak telefon czy chusteczki oraz łóżka. To właśnie ono odpowiada za zdrowy i spokojny sen. Gdzieś pomiędzy mamy do czynienia ze strefą relaksu, która może, ale niekoniecznie musi znajdować się w naszej sypialni. Jednak z każdym rokiem obserwuje się wzrost jej popularności, co wynika m.in. z funkcji, jaką pełni. W tym miejscu możemy realizować swoje pasje lub po prostu miło spędzać czas. Rolą tego miejsca jest przede wszystkim zapewnienie nam relaksu, np. przed snem, przez co można składać się z różnych mebli. Najczęściej decydujemy się na lampy stojące, dywany, wygodne fotele i regały.

Dlaczego relaks przed snem jest ważny? 

Relaks w sypialni - na czym polega?Zdrowy sen to nic innego jak budzenie się rano wypoczętym i pełnym energii. Jest to swego rodzaju dowód na to, że ciało miało czas na odpoczynek, a także jest gotowe na nowe wyzwania. Charakteryzuje się trzema kwestiami – wysoką jakością, odpowiednią długością oraz głębokością. Aby móc się zdrowo wyspać, warto w pierwszej kolejności wdrożyć w życie zasady zdrowego snu, które obejmują szereg norm oraz zachowań pozwalających nam na spokojny wypoczynek. Wśród nich znajduje się punkt odnośnie do relaksu. Jednak, dlaczego jest on taki ważny? Nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale zdrowy sen znacząco wpływa na prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia. To właśnie on umożliwia nam całkowitą regeneracją, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym, a także oddziałuje na:

 • m.in. układ nerwowy, hormonalny, pokarmowy i krwionośny,
 • poprawia pamięć i koncentrację,
 • zwiększa kondycję ciała i umysłu.

Relaks przed snem to swego rodzaju bilet, pozwalający nam spokojnie zasnąć. Pozwala zapomnieć o dręczących nas sprawach i problemach dnia codziennego, a często nawet przynosi świetne rozwiązania niektórych z nich. A jak się odprężyć w sypialni? Oto kilka sposobów na skuteczny relaks przed snem!

Sposoby na zrelaksowanie się przed snem

Wyróżnia się wiele sposobów na zrelaksowanie się przed snem, jednak to do nas należy wybór, o której godzinie chcemy je wykonać. W pierwszej kolejności możemy wybrać się na wieczorny spacer, który łączy ze sobą delikatny wysiłek fizyczny z dodatkowym dotlenieniem organizmu. Co więcej, czynność ta może znacząco rozładować stres oraz zmniejszyć napięcie, przez co wpływa korzystnie na jakość oraz długość snu. Do innych czynności, które ze spokojem można wykonywać w godzinach wieczornych, zalicza się joga. Poprzez regularnie wykonywaną praktykę, nawet w postaci kilku minutowej sekwencji, z pewnością zauważymy jej pozytywny wpływ na sen. W dużej mierze pozwala się odprężyć, jednak dodatkowo ułatwia zasypianie czy pozwala na rzadsze budzenie się w nocy. Za równie dobre sposoby uznaje się:

 • gorącą kąpiel – pomaga w wysypianiu się, jednak warto pamiętać o tym, aby nie spędzać w gorącej wodzie więcej, niż piętnaście minut,
 • wygodne szlafroki – mogą mieć różne rozmiary, kroje czy kolory, jednak ich funkcja jest jedna – zapewnienie nam komfortu po wyjściu z łazienki,
 • czytanie – skutecznie niweluje poziom stresu, przez co łatwiej nam zasnąć, a sam sen jest zdrowszy i przyjemniejszy.

Każdy sposób na zrelaksowanie się przed snem jest dobry, jednak ich wybór powinien uwzględniać indywidualne zainteresowania czy preferencje. Oznacza to, że jeśli jakaś czynność sprawia nam przyjemność i odpręża nas, to warto sprawdzić, jak wpłynie na jakość snu. Pamiętajmy jednak, aby równie wyposażyć swoją sypialnię w wygodne łóżko!

Komfortowe łóżko a zdrowy sen

Nie da się ukryć, że w sypialni za zdrowy sen odpowiada w dużej mierze komfortowe łóżko. Po osiągnięciu stanu relaksacji nie ma nic lepszego niż położenie się na komfortowym podłożu do spania. Najczęściej w tym celu stawiamy na materac, gdyż stanowi on produkt stworzony specjalnie w celu zapewnienia nam zdrowego i higienicznego wypoczynku. Charakteryzuje się on przede wszystkim antyalergiczność, odpowiednią cyrkulacją powietrza oraz unikalną budową. To właśnie dzięki niej jest w stanie wspierać sylwetkę oraz stabilizować kręgosłup użytkownika. Współczesny rynek oferuje nam liczne modele, które różnią się między sobą poszczególnymi cechami, dlatego warto uwzględnić:

 • wiek, gdyż dostępne są materace dziecięce oraz dla seniorów,
 • stan zdrowia – mowa tutaj głównie o alergiach oraz schorzeniach kręgosłupa,
 • stopień twardości, który jest uzależniony od wagi użytkownika,
 • rodzaj wypełnienia, determinujący właściwości modelu,
 • rozmiar, gdyż dostępne są modele małe, średnie i duże.

Oczywiście oprócz materaca, w łóżku powinna znaleźć się także przyjemnie otulająca ciało kołdra oraz ergonomiczna poduszka. Dzięki nim znacząco zwiększy się komforty wypoczynku. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem będzie postawienie na kolorowe prześcieradła wysokiej jakości pościel czy dopasowany do materaca stelaż.

Wiele czynników wpływa na jakość oraz długość naszego wypoczynku, a do nich zalicza się między innymi lekkostrawna kolacja, unikanie kofeiny w godzinach wieczornych czy ograniczenie drzemek w ciągu dnia. Jednak za jeden z najważniejszych można uznać zarówno relaks, jak i komfortowe łóżko. Oznacza to, że już dziś warto stworzyć dla siebie jak najlepsze warunki do wypoczywania, dzięki czemu rano obudzimy się pełni energii!

Przeczytaj także: