Każdy rodzaj materaca różni się od siebie właściwościami oraz cechami charakterystycznymi – to pewne. Równie oczywistą sprawą jest to, że na podłożu do spania nie warto oszczędzać – ta duża inwestycja zwróci się z nawiązką, gdy odczujemy lepszy komfort wysypiania się i zadowolenie z życia na wyższym poziomie. Dobrze dobrany materac jest jednorazowym wydatkiem na kilka kolejnych lat, a najczęściej wybieranymi produktami są podłoża piankowe oraz lateksowe. Czym się różnią? Który z nich wybrać?
Piankowe podłoże do spania
Materace piankowe są jednymi z najpopularniejszych podłoży do spania wyposażających polskie sypialnie. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie są identyczne, dlatego trzeba zwracać uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane. Najniższej jakości pianką jest poliuretanowa – bardzo szybko się zużywa, przez co po niedługim czasie podłoże będzie konieczne do wymiany. Zdecydowanie lepiej postawić na wysokoelastyczne materace do spania, które będą stanowić stabilne podparcie dla kręgosłupa dzięki dużej plastyczności i gęstości. Materiał jest trwały, przez co wypoczywanie na nim nie będzie powodować odkształceń. Innym rodzajem materacy wysokiej jakości są podłoża termoelastyczne, które posiadają wszystkie zalety omówionego powyżej rozwiązania wysokoelastycznego. Dodatkiem jest jednak reakcja materiału na temperaturę ciała użytkownika – zmienia swoją miękkość, tworząc jednocześnie wrażenie “otulania się” materacem. Przekłada się to na jeszcze dokładniejsze podparcie kręgosłupa oraz zachowanie prawidłowej pozycji w trakcie snu. Modele te są połączeniem materiałów w postaci pianki wysokoelastycznej i termoelastycznej.
Lateksowe podłoże do spania
Materace lateksowe natomiast, które są równie chętnie wybierane na polskim rynku, stworzone są z naturalnego mleczka kauczukowego, co daje wyjątkowe zalety użytkowania. Wśród nich warto wymienić wysoką sprężystość oraz trwałość z odpornością na wszelkiego rodzaju odkształcenia. Ze względu na naturalne wypełnienie materac ten ma właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne, dzięki czemu sprawdzi się między innymi w pokojach alergików. Podłoża lateksowe wykonane są w postaci płyt, które posiadają wiele otworów przekładających się na nienaganną cyrkulację powietrza, co jednocześnie poprawia krążenie krwi użytkownika, który korzysta z danego modelu. Idealnie dopasowują się do ciała, dzięki czemu stanowią odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.
Materac piankowy i lateksowy – różnice
Do głównych różnic pomiędzy opisanymi powyżej materacami do łóżka należy zaliczyć przede wszystkim stopień twardości. Podłoże termoelastyczne będzie nieco bardziej miękkie niż lateksowe, dlatego warto zwrócić na to uwagę przed zakupem. Co więcej, to właśnie ta cecha może stanowić problem dla użytkowników przyzwyczajonych do twardych materacy. Modele termoelastyczne, ze względu na swoje właściwości “otulania”, powodują odczucie “zapadania się”, przez co mogą być zbyt miękkie dla niektórych osób.
Podobnie jak w przypadku wszystkich innych podłoży do spania, tak i pomiędzy modelami piankowymi a lateksowymi występują podobieństwa i różnice. Warto przyswoić sobie wiedzę na temat cech charakterystycznych produktów oraz ich właściwości, by podjąć właściwą decyzję zakupową.