Jedzenie to jedno z najważniejszych aspektów naszego życia. To nie tylko proces dostarczania organizmowi składników odżywczych, ale też okazja do doświadczenia wielu różnorodnych smaków, tekstur i doznań. Jednakże w świecie pełnym pośpiechu i nieustannego zaspokajania natychmiastowych potrzeb często tracimy zdolność pełnego doświadczenia jedzenia. Dlatego też warto zwrócić uwagę na mindful eating, czyli świadome jedzenie.

Czym jest mindful eating?

Mindful eating to filozofia świadomego jedzenia, czyli takiego, które wymaga pełnego skupienia na tym, co i w jaki sposób się je. Opiera się ona na nurcie mindfulness, który promuje bycie obecnym w danej chwili, z pełną świadomością i bez oceny. Jak można się domyślić, w kontekście jedzenia oznacza to doświadczanie dosłownie każdego kęsa posiłku, słuchanie sygnałów wysyłanych przez nasze ciało i po prostu czerpanie radości z procesu jedzenia. Mindful eating oznacza również rezygnację z wykonywania innych czynności podczas konsumpcji. W trakcie posiłku rezygnujemy bowiem z oglądania telewizora czy używania telefonu. Minimalizujemy także wokół hałas, dzięki czemu jesteśmy w stanie w pełni skupić się na jedzeniu. Dla niektórych taka praktyka może wydawać się prawdziwymi torturami, lecz warto wiedzieć, że mindful eating nie polega na odbieraniu sobie przyjemności. Świadome jedzenie to nie takie, które wymaga spożywania posiłku w pełnej ciszy. Znaczenie ma tutaj zwrócenie uwagi na sam proces odżywiania i cieszenie się pysznymi potrawami.

Dlaczego warto jeść świadomie?

Mindful Eating: jak jeść świadomie i czerpać radość z jedzenia?Mindful eating to praktyka, która może nieść ze sobą naprawdę wiele korzyści i przyjemności. Nasze życie jest już wystarczająco pełne pośpiechu – dlaczego zatem spieszymy się nawet w kwestii spożywania posiłków? To tak naprawdę jedyny czas, w którym możemy odetchnąć i w pełni cieszyć się jedzeniem. Kiedy jemy świadomie, smaki stają się intensywniejsze, a doświadczenie bardziej satysfakcjonujące. Możemy skupić się na aromacie oraz wszystkich zapachach, a tym samym odczuwać radość, spełnienie i wdzięczność. Poza tym mindful eating pomaga kontrolować masę ciała. Słuchanie sygnałów głodu i sytości oraz jedzenie powoli może pomóc w uniknięciu przejadania się. Świadomość jedzenia pozwala także poznać nieznane nam dotąd składniki. Dzięki temu wiemy, co spożywamy oraz możemy uniknąć konsumpcji zbyt dużej ilości soli, cukru i pustych kalorii. Ponadto praktyka mindful eating redukuje stres – jedzenie staje się chwilą relaksu i odpoczynku od codziennego zgiełku. Dobrze jest się cieszyć tą krótką przerwą w ciągu dnia, podczas której mamy okazję skonsumować posiłek. I co najważniejsze, świadome jedzenie wspiera zdrowe nawyki żywieniowe. Kiedy zwracamy uwagę na to, co jemy, jesteśmy bardzo skłonni wybierać zdrowsze rozwiązania oraz produkty.

Nie zapominajmy jednakże o tym, że dla zdrowia istotny jest także treściwy sen. Aby zadbać o niego w odpowiedni sposób, warto wyposażyć się w wygodny materac, ale również w poduszkę Hilding Visco Standard, która zapewnia komfort dla górnych części ciała podczas wypoczynku. Pod tym linkiem: www.hilding.pl znajdziesz wiele świetnych produktów, które stworzono w trosce o zdrowy sen.

Jak zacząć praktykę mindful eating?

Świadome jedzenie tak naprawdę nie wiąże się z wielkimi zmianami. Choć na początku mindful eating może wydawać się nam trudnym i nieprzyjemnym wyzwaniem, już po kilku dniach zauważysz, że jego praktykowanie to sama radość. Pozostaje jednak pytanie: od czego zacząć? Przede wszystkim warto zacząć od małych kroków. W tym celu wybierz jeden posiłek w ciągu dnia , podczas którego postarasz się jeść w pełni świadomie. Warto również zadbać o to, aby nic nie rozpraszało naszej uwagi w trakcie jedzenia. Niestety właśnie często jest tak, że spożywanie posiłku traktuje się jako czynność towarzyszącą. To zdecydowanie złe rozwiązanie. Pozbądź się zatem wszelkich rozpraszaczy – wyłącz telewizor, komputer, telefon. Usuń ze swojego otoczenia wszystko to, co może odciągać uwagę od jedzenia. Stwórz przestrzeń tylko dla siebie i posiłku. Zaleca się również, aby przed rozpoczęciem jedzenia poczuć za niego wdzięczność. Warto przyjrzeć się temu, co znajduje się na talerzu, poczuć aromat posiłku. Skup się na jedzeniu – zastanów się, jak smakuje, jakie ma tekstury, jaki zapach. Jeśli chcesz, odmów modlitwę. Ważne jest to, aby każdy kęs przeżuwać powoli i uważnie, delektując się jego smakiem. W międzyczasie uważnie słuchaj tego, co ma do powiedzenia Twój organizm. Powolne jedzenie pozwoli Ci wyczuć sygnały sytości i cieszyć się smakiem potrawy. Dzięki temu lepiej zrozumiemy swoje ciało oraz unikniemy przejadania się.

Co może pomóc w praktyce świadomego jedzenia?

W filozofii mindful eating ważne jest to, aby dawać swojemu mózgowi sygnał sugerujący o tym, że przyszła pora na jedzenie. Powyższe wskazówki są tutaj kluczowe, jednakże praktykę świadomego jedzenia możemy ułatwić sobie poprzez zastosowanie kilku dodatkowych rozwiązań. Świetnym pomysłem może być między innymi nalewanie sobie mocno schłodzonej wody i popijanie jej podczas posiłku. Nie tylko pomaga ona w rozdrabnianiu pokarmu i jego przełykaniu, ale również pozwala zweryfikować występowanie sygnałów głodu lub sytości. Warto także w trakcie przygotowywania posiłku stosować różnorodne przyprawy – gwarantują one intensywny smak, który pozwala czerpać z jedzenia jeszcze więcej przyjemności oraz satysfakcji. Poza tym przyprawy poprawiają wygląd potraw oraz pobudzają komórki odpowiedzialne za węch. Co ciekawe, pozwalają również dłużej zachować świeżość potrawy. W praktyce świadomego jedzenia może pomóc także wsparcie drugiej osoby, a w szczególności wspólne spożywanie posiłków. Podczas jedzenia warto rozmawiać o tym, jak dana potrawa smakuje oraz wymieniać się swoimi wrażeniami. Istotne jest również to, aby w miarę możliwości jadać o stałych porach. Mindful eating pomoże Ci uregulować swój rytm dnia oraz właściwie zaplanować swoje posiłki. Twój organizm także nauczy się pracować w określony sposób. Jeśli zadbasz o jakość i odpowiednią kaloryczność swoich posiłków, nie będziesz odczuwał głodu, a nauczysz się przygotowywać jedzenie zawsze o tej samej porze. Dobrym rozwiązaniem może być również udekorowanie swojego talerza – posiłek, który wizualnie prezentuje się pysznie, jest spożywany z o wiele większą radością.

Mindful eating to nie tylko sposób jedzenia, ale przede wszystkim filozofia życia. Uczy nas doceniania chwili obecnej, słuchania własnego ciała i czerpania radości z prostych doznań. W świecie pełnym pośpiechu warto czasem zatrzymać się i delektować tym, co mamy tu i teraz. A jedzenie to doskonała okazja, by to zrobić.