Dbanie o swój wygląd zewnętrzny jest czymś zupełnie normalnym i naturalnym. Każdy chce mieć piękne i zdrowe włosy, doskonałą sylwetkę oraz gładkie ciało. Właśnie z tym ostatnim elementem część ludzi może mieć mały problem. Golenie nóg wydaje się banalnym zadaniem, z którym każdy sobie poradzi. Jednak niektóre osoby nie mają tyle szczęścia i muszą się zmagać z wrastającymi włoskami po goleniu nóg. Dlaczego włoski wrastają w skórę? Jak temu zapobiegać? Jak poprawnie golić nogi? Tego dowiesz się z poniższego artykułu, dlatego serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nim!

Czym są wrastające włoski?

Wrastające włoski to problem nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. Mogą pojawiać się w wielu miejscach na ciele, np. na nogach, pachach, twarzy czy w okolicach intymnych. Są to nieestetyczne zmiany, którym często towarzyszy swędzenie lub pieczenie. W niektórych przypadkach wrastające włoski mogą spowodować silny stan zapalny, przebarwienia na skórze oraz blizny.

Jaka jest przyczyna pojawienia się wrastających włosków na nogach?

Wrastające włoski na nogach po goleniu - jak sobie z nimi poradzićNiektóre metody golenia ciała, np. depilowanie depilatorem lub usuwanie włosków za pomocą wosku, usuwają włosy razem z cebulkami. To sprawia, że włoski stają się coraz bardziej delikatne i cieńsze, a to w konsekwencji prowadzi do wyrastania zbyt słabych włosków, które nie mogą wydostać się na powierzchnię skóry. Warstwa naskórka, która jest zrogowaciała, nie pozwala włoskom przebić się na zewnątrz, a to z kolei prowadzi do obrzęku, zaczerwienienia i stanu zapalnego. Wrastające włoski dodatkowo podrażniają skórę, powodują duży dyskomfort podczas, np. noszenia ubrań. Niestety, ale ta dolegliwość może prowadzić do zapalenia mieszków włosowych oraz ropnych zakażeń bakteryjnych. Jakie są przyczyny powstawania wrastających włosków na nogach i innych partiach ciała?

  • mechaniczne usuwanie włosków razem z cebulkami za pomocą depilatora, rozgrzanego wosku lub pasty cukrowej.
  • używanie jednorazowej maszynki do golenia wielokrotnie.
  • brak odpowiedniej higieny akcesoriów do golenia.
  • brak regularnego złuszczania martwego naskórka, np. za pomocą peelingu do ciała.
  • nieodpowiednie lub brak nawilżania skóry za pomocą kremów, olejków i balsamów.
  • niestety, ale tendencja do wrastania włosków może być również uwarunkowana genetycznie.

Jak widzisz, przyczyn pojawiania się wrastających włosków w skórę, może być naprawdę wiele. Obserwuj swoje ciało i sprawdź, która z powyższych przyczyn może dotyczyć właśnie Ciebie. Dzięki temu będziesz mógł szybko zareagować i sprawić, że włoski przestaną boleśnie wrastać w skórę. Więcej o tym, jak zapobiegać wrastaniu włosków, dowiesz się poniżej!

Jak zapobiec wrastaniu włosków po goleniu?

Istnieje wiele możliwości, które zapobiegną wrastaniu włosków w skórę. Oto kilka najważniejszych z nich:

  • pierwsza i najważniejsza zasada, to regularne złuszczanie skóry. Wykonuj peeling ciała raz w tygodniu, a zobaczysz, że Twoja skóra zmieni się na lepsze. Ten zabieg pozwoli na poprawne odrastanie nowych włosków. W drogeriach znajdziesz mnóstwo różnych peelingów, które zachęcają do kupienia swoim ciekawym wyglądem oraz pięknymi zapachami, więc z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie. Jak stosować peelingi? Nanieś peeling na mokrą skórę ciała i wmasuj w nią. Po około 5 minutach delikatnego masowania okrężnymi ruchami, dokładnie spłucz ciało wodą.
  • kolejnym sposobem na wrastające włoski na ciele jest szczotkowanie ciała na sucho. Ta metoda stała się dość popularna w ostatnich latach i nie jest to bezpodstawne, ponieważ szczotkowanie ciała na sucho za pomocą specjalnej szczotki, pomaga zwalczać cellulit, poprawia wygląd skóry oraz sprawia, że jest ona gładka i jędrna. Jak już wcześniej wspomnieliśmy – pomaga również na wrastające włoski. Szczotkowanie rozpocznij od stóp i przemieszczaj szczotkę posuwistymi ruchami w górę ciała. Później przejdź do dłoni, przedramion i ramion, a na sam koniec został tułów.
  • odpowiednie nawilżanie ciała również jest bardzo istotnym elementem dbania o to, aby w naszą skórę nie wrastały się włoski. Wybieraj kremy i balsamy, które mają w swoim składzie aloes, pantenol, mocznik, kwas hialuronowy, alantoinę oraz arnikę górską. Ciało nawilżaj po każdej kąpieli, wtedy skóra na pewno poprawi swój stan, a włoski będą miały mniejszą tendencję do wrastania.

Oprócz wyżej wymienionych metod zapobiegania wrastania włosków w skórę na ciele warto również zastanowić się nad bardziej stałymi metodami. Pierwszą z nich jest usunięcie włosków z ciała na stałe za pomocą kuracji laserowej. Jest to drogi, czasochłonny i dość nieprzyjemny zabieg, ale uwierz nam, że po jakimś czasie żadne włoski nie będą Ci straszne! Pamiętaj również o tym, aby nie usuwać wrastających włosków samodzielnie, ponieważ możesz tylko doprowadzić do zaostrzenia stanu zapalnego!

Jak poprawnie golić nogi?

Golenie nóg dla jednych osób jest banalnym zadaniem, a dla innych dość wymagającym. Najważniejsze jest, aby posiadać wiedzę, jak poprawnie usuwać owłosienie z naszego ciała. Po pierwsze, jeśli masz wrastające włoski na nogach, to maszynkę prowadź w tym samym kierunku, w którym rosną włoski. Koniecznie wcześniej posmaruj nogi żelem lub pianką do golenia, ponieważ dzięki tym kosmetykom maszynka będzie gładko przesuwać się po skórze. Nie możesz zapomnieć również o kosmetykach, których użyjesz bezpośrednio po depilacji, np. balsamie czy kremie. Dobra pielęgnacja skóry oraz poprawna metoda golenia włosków sprawi, że Twoja skóra będzie mniej podatna na wrastające włoski, a może nawet kompletnie się ich pozbędziesz!

Wrastające włoski na ciele to powszechny problem u wielu osób, ale na szczęście można temu przeciwdziałać. Podobnie jest ze snem, który może być optymalny dzięki doskonale dobranemu materacowi. Szczególnie polecamy model Hilding Mistral, który zbudowany jest z 7-strefowych sprężyn Pocket, pianki HR Bio, pianki NATURALIS oraz maty kokosowej. Będzie to doskonały wybór dla osób chcących zadbać o środowisko, ponieważ materac Hilding Mistral jest ekologiczny i wykonany z naturalnych materiałów. Więcej szczegółów poznasz na stronie: www.hilding.pl. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nią!