W ostatnich latach odnotowuje się znaczący wzrost liczby osób z nadwagą oraz otyłością. Być może zaobserwowaliśmy również na mieście czy w rodzinie, że człowiek ma coraz większą tendencję do przybierania na wadze. Przekłada się to nie tylko na nieestetyczny wygląd, ale także w wielu przypadkach niekorzystnie oddziałuje na zdrowie. Problem ten dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn – i to niezależnie od wieku. Zatem, co powinniśmy wiedzieć na ten temat oraz jakie kroki podjąć w przypadku odkładających się, nadprogramowych kilogramów?
Czym dokładnie jest otyłość?
Otyłość nie pojawia się znienacka, a pracujemy nad nią latami. Pierwszym jej objawem jest zwiększenie się masy ciała, czyli wystąpienie nadwagi. Według Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego jest to stan nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Już na tym etapie przyczynia się do problemów z kręgosłupem oraz uszkodzenia stawów. Podstawowym kryterium określającym otyłość jest BMI. Stanowi on masę ciała wyrażoną w kilogramach i podzielona przez wzrost podniesiony do kwadratu w metrach. Nie jest on jednak dokładny dla kobiet w ciąży, sportowców, rosnących dzieci czy osób chcących rozbudować tkankę mięśniową. Oprócz tego można wykonać pomiar tkanki tłuszczowej w organizmie lub zmierzyć obwód talii. Samą otyłość dzieli się z uwagi na umiejscowienie tkanki tłuszczowej, na trzy typy, czyli:
- otyłość uogólnioną,
- otyłość brzuszną,
- otyłość pośladkowo-udową.
Niezdrowy styl życia jako najważniejszy czynnik determinujący otyłość
Główną przyczyną otyłości są czynniki środowiskowe. Są one związane bezpośrednio z naszym codziennym życiem, w którym należy uwzględnić aspekty prywatne, rodzinne i zawodowe. Zazwyczaj mówi się o tym, że osoby otyłe jedzą za dużo tłuszczy i unikają ruchu. Jak się okazuje, jest to dopiero wierzchołek góry lodowej, gdyż do innych, ale równie ważnych czynników determinujących otyłość zalicza się:
- zbyt częste spożywanie posiłków,
- unikanie śniadań oraz spożywanie późnych kolacji,
- picie słodzonych napojów,
- spożywanie obfitych posiłków,
- wybieranie produktów wysokoprzetworzonych,
- spożywanie jednego posiłku dziennie,
- nieregularne odżywianie się i dojadanie między posiłkami,
- przewlekły stres,
- częste spożywanie alkoholu,
- palenie papierosów.
Należy również zaznaczyć, że w przypadku osób dorosłych śpiących mniej, niż sześć godzin dziennie, istotnie wzrasta ryzyko otyłości. Właśnie dlatego warto już dziś zadbać o swoje łóżko i postawić na materace 160×200 cm! Ofertę do materacy znajdziesz tu: https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200.
Skąd jeszcze wynika otyłość?
Bez dwóch zdań styl życia to najważniejszy czynnik, który może sprawić, że zaczniemy przybierać na wadze. Jednak czy zdajemy sobie sprawę z tego, że niektóre osoby mogą mieć do tego dodatkowe predyspozycje? Jak się okazuje, istnieje wiele innych przyczyn występowania otyłości. Do nich zalicza się:
- zaburzenia hormonalne – równowaga hormonalna jest niezwykle ważna, zatem nie ma się co dziwić, że zbyt wysoki lub zbyt niski poziom poszczególnych hormonów w negatywny sposób wpływa na nasze ciało, w tym wagę,
- zaburzenia psychologiczne – nie od dziś wiadomo, że problemy emocjonalne lub schorzenia psychiczne są zarówno przyczyną otyłości, jak i jej konsekwencją, a wiąże się to m.in. z niską samooceną, depresją czy zespołem nocnego jedzenia,
- geny – istnieje gen, który może zwiększać ryzyko wystąpienia otyłości, jednak to nie oznacza, że musi się ona pojawić.
Musimy jednak pamiętać, że to my decydujemy o tym, czy rozwinie się u nas otyłość, czy też nie. Przy zdrowym stylu życia, często wyżej wymienione czynniki nie prowadzą do odkładania się dodatkowych kilogramów. Właśnie dlatego, warto już dziś zacząć się pilnować!
Jakie skutki niesie za sobą otyłość?
Otyłość niesie za sobą wiele skutków. Pierwszy z nich jest widoczny na pierwszy rzut oka i jest nim nieatrakcyjny wygląd. Nadprogramowe kilogramy rzadko kiedy przyciągają wzrok płci przeciwnej, a najczęściej wzbudzają obrzydzenie czy zwykły niesmak. Wiąże się to nierozerwalnie z obniżoną samooceną, depresją, a nawet myślami samobójczymi – zwłaszcza, gdy próby odchudzania szybko nie przynoszą pożądanego efektu. Jednak oprócz tego zmagamy się tutaj z licznymi problemami zdrowotnymi, gdyż znacząco podnosi się ryzyko zachorowania na:
- cukrzycę,
- miażdżycę,
- chorobę niedokrwienną,
- nadciśnienie tętnicze,
- choroby kostno-stawowe.
Jak można wyleczyć się z otyłości?
Otyłość to choroba o charakterze postępującym, która nie wykazuje tendencji do samodzielnego ustępowania. Prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia człowieka i jakości życia. Z uwagi na to należy podjąć prób leczenia, które głównie opierają się na modyfikacji stylu życia. Pierwszym krokiem jest wizyta u dietetyka, świadome oraz zdrowe odżywianie się, a także zwiększenie poziomu aktywności. Można tutaj wspomagać się przyprawami czy substancjami wspomagającymi odchudzanie, jednak nie odejmą one magicznie kilku kilogramów – sami musimy na to zapracować. Ponadto warto postawić na materace twarde, zapewniające zdrowy sen, który korzystnie oddziałuje na m.in. metabolizm.
Coraz większa część naszego społeczeństwa zmaga się z otyłością. Na szczęście możemy jej zapobiec – wystarczy tylko postawić na zdrowy styl życia! Wiąże się to z licznymi kwestiami, na które musimy zwrócić uwagę. Jednak, z pewnością warto, w końcu przekłada się to na zdrowie fizyczne, a także psychiczne.
Przeczytaj także: Jaki materac 160×200 jest najlepszy? Ranking 9 produktów