Każdy z nas lubi czasem udać się do osobnego pokoju i po prostu odpocząć od codziennych obowiązków, pracy, a nawet rodziny. Dla wielu miejscem tym jest sypialnia, która jest oazą spokoju, wolną od wszelkich zmartwień. W zależności od wieku sypialnia może pełnić dodatkowe funkcje. A jak to jest w przypadku seniorów? Jak ich sypialnia powinna być urządzona?
Dlaczego senior powinien się zdrowo wyspać?
Zdrowy sen można rozpoznać po tym, że rano budzimy się wypoczęci i pełni energii. Uwzględnia on wysoką jakość, a także odpowiednią długość i głębokość. Wielu z nas zastanawia się, dlaczego kwestia ta jest tak ważna – otóż jak się okazuje, pozwala on na właściwą regenerację całego ciała oraz właściwe funkcjonowanie w ciągu dnia. Co więcej, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zdrowy sen korzystnie oddziałuje na pracę licznych układów, w tym:
-
układu pokarmowego,
-
układu krwionośnego,
-
układu nerwowego.
Dla seniorów sen jest o tyle ważny, iż pozwala zachować siły oraz pozytywnie oddziałują na stan zdrowia. Zatem, jak o niego zadbać?
Jakie czynniki wpływają na sen seniora?
Nie wystarczy tylko położyć się do łóżka, aby móc zdrowo się wyspać. Jak się okazuje, należy zadbać o jego jakość i długość poprzez zwrócenie uwagi na kilka ważnych kwestii, które mogą zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób wpłynąć na efektywność wypoczynku. Do czynników, które mogą negatywnie wpływać na sen seniorów, zaliczyć można:
-
ciężkostrawne potrawy spożywane w godzinach wieczornych,
-
spożywanie używek, czyli kofeiny, alkoholu czy nikotyny w godzinach wieczornych,
-
niski poziom aktywności fizycznej,
-
niewygodne łóżko,
-
hałas i inne czynniki utrudniające zasypianie.
Wielu z nas zapomina o tym, że na jakość i długość snu seniora wpływa wiele czynników, w tym urządzenia elektroniczne. Telefony, laptopy czy telewizory emitują niebieskie, które ma negatywny wpływ na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. Przyczynia się to do zaburzenia zegara biologicznego, a tym samym utrudnia zasypianie, a nawet pogarsza jakość czy długość snu. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wygląd sypialni.
Jak powinna wyglądać sypialnia seniora?
Sypialnia seniora powinna uwzględniać kilka elementów, w tym kolor ścian. Jak się okazuje, nie jest to bez znaczenia, gdyż stonowane i pastelowe barwy przyczyniają się do poprawy jakości snu poprzez kojący wpływ na zmysły użytkownika. Ponadto warto postawić na styl nowoczesny, klasyczny lub skandynawski. Natomiast, uwzględniając dodatki w sypialni, warto zwrócić uwagę na:
-
świece zapachowe – zawierają liczne olejki eteryczne (np. olejek lawendowy lub różany), które uwalniają się w czasie palenia, a ich zapach umożliwia nam zrelaksowanie się, tym samym ułatwiając zasypianie i zwiększając jakość snu,
-
zasłony i rolety – uniemożliwiają dostęp światła słonecznego, przez co zapobiegają rozregulowaniu się cyklu dobowego, zwłaszcza latem,
-
koce i poduszki dekoracyjne – podnoszą komfort snu poprzez zapewnienie dodatkowego ciepła i wsparcia.
Jak stworzyć komfortowe warunki do wypoczynku w sypialni seniora?
Główną rolę w sypialni pełni odpowiednio skomponowane łóżko. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że powinno ono składać się z kilku elementów, które odgrywają niezwykle ważną funkcję w zapewnieniu zdrowego i komfortowego wypoczynku. A na co warto zwrócić szczególną uwagę?
Po pierwsze – materac
Materac do spania to najważniejszy element wyposażenia każdej sypialni – w tym sypialni seniora. Wszystko z uwagi na fakt, iż dzięki unikalnej budowie oraz wyjątkowych właściwościach, jest w stanie dopasować się do anatomicznych kształtów ciała użytkownika. Przekłada się to na właściwe wsparcie kręgosłupa i całej sylwetki. Co więcej, seniorom zaleca się modele ortopedyczne, które mają status wyrobu medycznego, a także właściwości prozdrowotne. W ten sposób zapobiegają kształtowaniu się wad postawy i schorzeń kręgosłupa, a także eliminują dolegliwości bólowych ze strony pleców!
Po drugie – poduszka
Wbrew pozorom, poduszka do spania również odgrywa ważną rolę w zapewnieniu nam zdrowego i komfortowego wypoczynku. Podobnie jak materac – odpowiada za właściwe wsparcie, tyle że górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym. Zapobiega to nadmiernym napięciem mięśni, a tym samym bólom karku czy głowy. W łóżku seniora najlepiej sprawdzą się modele ergonomiczne, które są w stanie niemalże idealnie dopasować się do użytkownika. Wszystko z uwagi na fakt, iż wewnątrz jest pianka termoelastyczna, która reaguje zarówno na nacisk, jak i temperaturę ciała.
Po trzecie – kołdra
Mamy już materac i poduszkę – to teraz czas się czymś przykryć! W tej sytuacji najlepiej sprawdzi się wysokiej jakości kołdra do spania, czyli produkt, który jest w stanie zagwarantować nam zarówno przyjemne otulenie ciała, jak i komfort termiczny. W ten sposób zapobiega zarówno przegrzewaniu się organizmu w gorące noce, jak i wychładzaniu w ziemne. W zależności od potrzeb seniora oraz temperatury w sypialni można postawić na modele grubsze (na zimę), cieńsze (na lato) lub o optymalnej grubości wypełnienia (całoroczne).
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli średnio osiem godzin dziennie. Sen jest ważny dla każdego – niezależnie od płci czy wieku, dlatego warto już dziś zadbać o jak najlepsze warunki do wypoczywania.