W dzisiejszych czasach wielu z nas boryka się z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Prowadzi to nie tylko do niemożności uzyskania pożądanej sylwetki, ale także w wielu przypadkach stanowi przyczynę rozwoju licznych chorób. Otyłość charakteryzuje się akumulacją tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha i należy ją traktować jak chorobę. A jak może wpłynąć na nasze życie?
Otyłość a nadwaga – czym się różnią?
BMI, czyli z ang. Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała. Jego wartość jest pomocna w ocenie ryzyka występowania chorób związanych z nadwagą i otyłością, a także pozwala je zdiagnozować. A czym oba stany się różnią? BMI w zakresie 25-29,9 kg/m2 charakteryzuje nadwagę. Jest to stan, w którym należy już zadbać o swoje nawyki żywieniowe oraz znacząco zwiększyć poziom aktywności fizycznej. Bagatelizowanie tego stanu, a więc kontynuowanie swoich, nie do końca zdrowych nawyków może doprowadzić do otyłości. Jest to choroba przewlekła, która przebiega z nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej, która niekorzystnie wpływ na funkcjonowanie psychiczne i fizyczne. W zależności od wartości BMI może zostać zaklasyfikowana jako otyłość:
- stopnia I przy BMI 30-34,9 kg/m2,
- stopnia II przy BMI 35-39,9 kg/m2,
- stopnia III (tzw. olbrzymia) przy BMI >40 kg/m2.
Do czego prowadzi otyłość?
Niezaprzeczalnie, nadmierna ilość tkanki tłuszczowej negatywnie oddziałuje na cały organizm. Jej obecność przez lata może doprowadzić do:
- chorób układu krążenia,
- chorób metabolicznych, w tym cukrzycy typu II,
- wzrostu ryzyka pewnych nowotworów,
- chorób nerek,
- astmy,
- dny moczanowej,
- zaburzeń hormonalnych, prowadzących m.in. do bezpłodności.
W jaki sposób zapobiegać otyłości?
Wypoczynek jest ważny w naszym życiu. Jednak warto stawiać na zdrowy sen, który zapewnia materac z kokosem, niż popołudnie spędzone przed telewizorem. Dlaczego? Główną przyczyną otyłości jest brak aktywności fizycznej. Warto zatem znaleźć w ciągu dnia czas na trening, spacer, jazdę na rowerze czy inny rodzaj aktywności. Inną kwestią jest:
- ograniczenie spożycia kalorii,
- poprawienie jakości swojej diety,
- nauka właściwych nawyków.
Otyłość w znaczący sposób utrudnia właściwie funkcjonowanie w społeczeństwie oraz negatywnie wpływa na pewność siebie, a nawet samopoczucie. Co więcej, prowadzi do rozwijania się licznych, niebezpiecznych chorób.