Zdrowy sen to nic innego, jak budzenie się wypoczętym i pełnym energii. Jednak, aby było to możliwe, to w pierwszej kolejności warto zadbać o wysokiej jakości podłoże do spania, takie jak materac. Na współczesnym rynku mamy dostęp do licznych produktów, które między sobą różnią się budową, cechami oraz parametrami – w tym twardością. Czym ona jest?

Co oznacza „twardość materaca”?

Wielu z nas zastanawia się, dlaczego większość materaców, jakie są dostępne w miastach, takich jak Tczew, oznaczono tajemniczymi symbolami „H1” lub „H3”. Jak się okazuje – litera „H” to skrót od angielskiego słowa hardness, oznaczającego twardość. Natomiast poszczególne cyfry wskazują na jej stopień. Wyróżnia się:

  • materace miękkie (H1), przeznaczone dla osób ważących do 60 kg,
  • materace średnio twarde (H2), przeznaczone dla osób ważących 60-80 kg,
  • materace twarde (H3), przeznaczone dla osób ważących 80-100 kg,
  • materace bardzo twarde (H4), przeznaczone dla osób ważących powyżej 100 kg.

Sama twardość produktów do spania stanowi subiektywne dla każdego z nas odczucie, które jest ustalane na podstawie indywidualnych preferencji oraz wagi użytkownika.

Twardość materaca - czym jest oraz jakie modele są dostępne w ofercie?Jak wybrać dobry materac? 

Wyróżnić można wiele czynników, które wpływają na wybór podłoża od spania. Pierwszym z nich jest uzależnienie osobistych potrzeb i preferencji użytkownika, do których zaliczyć można wiek, stan zdrowia czy wagę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na:

  • rozmiar wybranego modelu,
  • rodzaj wypełnienia,
  • twardość.

Modele dostępne w ofercie miast, takich jak Nowa Sól, różnią się między sobą pod względem budowy, parametrów i właściwości, przez co każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Konsekwencje nieprawidłowego dopasowania twardości materaca

Dobry materac odpowiada za prawidłowe dopasowanie się do anatomicznej budowy ciała użytkownika. W ten sposób jest w stanie wspierać nie tylko sylwetkę, ale również kręgosłup, zachowując go w fizjologicznej pozycji przez całą noc. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko jakość czy rodzaj wypełnienia odgrywa tutaj dużą rolę – ale także właściwe dopasowanie twardości do swojej wagi. Niestety, jeśli materac jest zbyt miękki lub twardy, to nasze ciało nie jest ustabilizowane, co w konsekwencji może to doprowadzić do:

  • nieprawidłowej regeneracji mięśni,
  • kształtowanie się wad postawy,
  • pogłębianie się schorzeń kręgosłupa.

Na sen przeznaczamy średnio ⅓ swojego życia, czyli około ośmiu godzin dziennie. Z uwagi na to, warto już dziś zainwestować w wysokiej jakości podłoże do spania, które jest dopasowane do osobistych potrzeb i preferencji użytkownika. Dzięki temu każdy z nas będzie mógł się spokojnie wyspać, a także efektywnie funkcjonować w ciągu dnia!