Wiosna to czas, który dla alergików wiąże się z dużą ilością dyskomfortu. Kichanie, katar i swędzące oczy to tylko niektóre z uciążliwych symptomów, których mogą oni doświadczać podczas tej pory roku. Nie da się zaprzeczyć, że alergie obniżają jakość życia i potrafią być niezwykle dotkliwe. Jednak istnieje wiele sposobów wpływania na swoje samopoczucie i obecnie alergicy mogą skutecznie poprawić jakość swojego funkcjonowania. Nawet wiosną!
Czym są alergie i co je wywołuje?
Alergia jest nieprawidłową reakcją organizmu na kontakt z alergenem. Zaburzenie w funkcjonowaniu układu immunologicznego wiąże się z powstaniem uciążliwych dolegliwości. Organizm po prostu rozpoznaje dany czynnik jako zagrożenie, a po każdorazowym zetknięciu się z nim — rozpoczyna się proces prowadzący do rozwoju stanu zapalnego. Wiele osób cierpi na alergie sezonowe — w tym właśnie te wiosenne. Uciążliwe objawy wynikają wtedy z reguły z kontaktu z pyłkami roślin kwitnących od marca do czerwca. Skłonność do uczuleń często ma podłoże genetyczne, a nabyta wraz z urodzeniem skłonność do produkowania nadmiernie dużej ilości przeciwciał określana jest mianem atopii. Jakie czynniki najczęściej wywołują wiosenne alergie?
- Marzec — najbardziej nasila się pylenie leszczyny. Jest to pospolity gatunek drzewa i praktycznie niemożliwe jest wyeliminowanie ryzyka styczności z alergenem. W tym okresie ma również miejsce pylenie cisu topoli i wierzby.
- Kwiecień — gatunki drzew kwitnących w kwietniu to przede wszystkim olcha, topola i wierzba. W tym czasie szczególne znaczenie ma też brzoza, której w Polsce występuje aż 7 różnych odmian!
- Maj — największy problem w maju to pylenie traw. Wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami — reakcje nie ograniczają się bowiem jedynie do kataru siennego. Osoby uczulone na trawy zmagają się czasem także z atopową astmą oskrzelową.
Najczęstsze objawy wiosennych alergii
Przebieg alergii może przybrać bardzo różne formy. Zależy to w dużej mierze od stopnia wrażliwości organizmu na działanie danego alergenu. Z reguły do najczęstszych objawów należy nieżyt nosa. Czasem określa się go też mianem kataru siennego. Napady kichania są wywoływane przez znaczne podrażnienie nerwów czuciowych, a w nosie znajduje się wtedy wydzielina o wodnistej konsystencji. Kolejnym charakterystycznym symptomem jest zapalenie spojówek. Spotkać można się z wysypką, bólem gardła i ogólnym osłabieniem. W ekstremalnych przypadkach alergia może się wiązać z lekko podwyższoną temperaturą ciała.
Warto pamiętać, że reakcja alergiczna wygląda nieco inaczej u dorosłych i u dzieci. Najmłodsi są z reguły najbardziej podatni na uczulenia i przeżywają je bardziej dotkliwie. Najgorzej znoszą alergię osoby, u których występują reakcje krzyżowe, związane z jednoczesnym narażeniem na kilka różnych alergenów. W organizmie następuje wówczas wyjątkowo silna reakcja. Samopoczucie jest wtedy na tyle negatywne, że konieczne staje się wprowadzenie intensywnych sposobów leczenia, które umożliwią uzyskanie lepszego samopoczucia.
Jak leczyć wiosenną alergię?
Nieleczone wiosenne alergie są nie tylko uciążliwe, ale mogą także prowadzić do powstania poważniejszych zaburzeń — takich jak m.in. astma. Po zaobserwowaniu niepokojących objawów warto udać się do dobrego alergologa i poddać się diagnostyce. Właściwe rozpoznanie problemu umożliwi wdrożenie skutecznej terapii, która znacznie podniesie jakość życia każdego alergika.
Pierwszym rodzajem leczenia alergii jest immunoterapia alergenowa, która potocznie określana jest mianem odczulania. Poza tym stosowane jest także leczenie objawowe. Jest ono szczególnie ważne w szczególności dla wszystkich osób, które nie mogą zostać poddane immunoterapii. Przeciwwskazania to m.in. ciąża, astma, AIDS, choroba autoimmunologiczna lub nowotworowa.
Bez względu na wybrany sposób leczenia, warto wdrożyć kilka podstawowych nawyków, które będą sprzyjały zminimalizowaniu uciążliwych, dotkliwych objawów. Przede wszystkim — kluczowe jest utrzymywanie higieny w sypialni — najlepiej wymień materac na taki, który posiada zdejmowany pokrowiec — znajdziesz go m.in. pod linkiem https://sennamaterace.pl/112-materace-180×200 – i pierz go regularnie. Zapoznaj się też z kalendarzem pylenia, unikaj suszenia prania na zewnątrz i dokładnie przeanalizuj swoją dietę, aby nie dopuścić do wystąpienia alergii krzyżowej.
Najpopularniejsze rodzaje leków na alergię
Istnieje wiele leków, które mogą być stosowane w celu zniwelowania dotkliwych objawów alergii sezonowej. Należą do nich:
- Doustne leki przeciwhistaminowe — większość z nich można znaleźć w aptece bez recepty. W przypadku ciężkiego przebiegu alergii niezbędne jest czasem stosowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Warto jednak uważać na to, że niektóre z nich powodują senność.
- Krople do nosa — są niezbędne dla komfortowego funkcjonowania wszystkich osób zmagających się z katarem siennym. Są bezpieczne i skuteczne.
- Krople do oczu — większość z nich blokuje histaminę, tym samym niwelując świąd, zaczerwienienie i intensywne łzawienie oczu.
Leczenie alergii — czy sypialnia ma znaczenie?
Alergia może utrudniać zasypianie. Z kolei brak higieny w sypialni pogarsza objawy alergii. W ten sposób tworzy się błędne koło prowadzące do notorycznego zmęczenia. Ważne jest więc zadbanie o to, aby wyposażenie sypialni można było łatwo i wygodnie wyprać. Najlepsze będą przewiewne materiały, zdejmowane pokrowce i wypełnienia poduszek oraz kołder, które nie zniszczą się w pralce. Kluczem do sukcesu jest też kupienie hipoalergicznego płynu do prania! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat aranżowania sypialni alergika, odwiedź stronę https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/29_sypialnia-przyjazna-alergikowi.