Jakość i komfort snu wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie we wszystkich obszarach życia. Ważna jest tutaj nie tylko długość odpoczynku, lecz to, czy do regeneracji naszego organizmu dochodzi w optymalnych warunkach. Jednym z kluczowych elementów jest w tym przypadku materac, na którym śpimy. W dzisiejszym materiale przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu i wyjaśnimy najczęściej pojawiające się wątpliwości.
Co jakiś czas każdy z nas jest zmuszony wymienić materac, który stracił swoje właściwości i spanie na nim stało się mało komfortowe, a wręcz niebezpieczne dla naszego zdrowia. Stajemy wówczas przed sporym dylematem – w jaki materac się zaopatrzyć i przede wszystkim, czym kierować się przy jego wyborze? Jaki wpływ na wygodę użytkownika mają stopień twardości, grubość czy wymiary materaca? Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?
Jaki materac wybrać?
Przeglądając szeroką ofertę materaców, można poczuć się nieco zagubionym, ponieważ każdy z nich różni się bardzo często pojedynczymi detalami lub parametrami, których jako laicy w tej materii nie do końca rozumiemy. Przed podjęciem decyzji warto więc poznać kilka podstawowych zasad, jakimi należy kierować się przy zakupie tego rodzaju produktu. Materac będzie nam bowiem służył przez lata, a od tego, czy dokonamy odpowiedniego wyboru, zależeć będzie później m.in. jakość naszego snu, komfortu wypoczynku, a co za tym idzie – ogólny stan zdrowia. Wybierając materac do spania trzeba kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami, jakością wykorzystanych materiałów oraz wykonania, jego twardością, grubością, rodzajem, jak i sprężystością. Istotny jest oczywiście także koszt, ale – o czym przekonacie się w dalszej części tekstu – na materacu po pierwsze nie warto oszczędzać, a po drugie wybór jest tak szeroki, że każdy klient jest w stanie znaleźć produkt w odpowiedniej dla siebie cenie. Wystarczy spojrzeć na ofertę firmy Hilding, by się o tym przekonać.
Rodzaje i charakterystyka materaców
Jeden z najpopularniejszych i ogólnych podziałów zakłada, że można wyróżnić materace latekstowe, z pianki (m.in. termoelastycznej, wysokoplastycznej oraz poliuretanowej), a także sprężynowe. To właśnie ostatni z typów jest najczęściej wybierany przez klientów, co wpływa na bardzo szeroką ofertę jeśli chodzi o tego rodzaju modele. Materace sprężynowe można natomiast podzielić na bonellowe oraz kieszeniowe (pocketowe), które różnią się od siebie funkcjonalnością, sposobem rozmieszczenia i zabezpieczenia sprężyn, a także ich liczbą. Materac sprężynowy bonellowy posiada bowiem połączone sprężyny, przez co nacisk na jedną z nich powoduje uginanie się innych. Zjawisko to nie występuje w materacach kieszeniowych, w których sprężyny umieszczone w specjalnych tkaninowych kieszeniach, które sprawiają, że praca jednej sprężyny nie wpływa na pozostałe.
Czy liczba sprężyn w materacu ma znaczenie?
Ilość sprężyn w materacach to jedno z najważniejszych kryteriów, jakimi należy kierować się przy wyborze. Czynnik ten wpływa bowiem w znacznym stopniu na wygodę i bezpieczeństwo użytkownika. Liczba sprężyn w materacu jest odpowiedzialna za jego elastyczność i to, w jakim stopniu dostosowuje się on do ciała osoby leżącej. Przyjmuje się, że im większa jest ilość sprężyn w materacu, tym lepiej. Ciężar ciała rozkłada się wówczas równomiernie na całej powierzchni materaca, co zwiększa wygodę i komfort odpoczynku, a jednocześnie sprawia, że dany materac może nam służyć w tej samej formie przez długie lata.
Ile sprężyn najczęściej znajdziemy w materacu?
Wielu klientów zastanawia się z pewnością, ile sprężyn w materacu to optymalna liczba, aby można było mówić o pełnej wygodzie i pozytywnym wpływie na nasze ciało? To zależy od indywidualnych potrzeb i wymagań, ale przyjmuje się, że w standardowych materacach bonellowych znajdziemy od 100 do 200 sprężyn na metr kwadratowy. Warto dodać, że przy tym rodzaju materaca mamy do czynienia z tzw. sprężystością progresywną, co oznacza, że sprężyny dostosowują opór do wielkości ciężaru. W przypadku materaców kieszeniowych – w zależności od modelu – występuje od 200 do nawet 1000 sprężyn w przeliczeniu na metr kwadratowy, co sprawia, że materac niejako dostosowują się do indywidualnej budowy ciała.
O czym pamiętać dobierając liczbę sprężyn w materacu?
Liczba sprężyn w materacu ma więc wpływ na to, jak szybko i w jakim stopniu będziemy się w stanie się zregenerować. Ma to szczególne znaczenie w obecnych czasach, gdy większość z nas spędza niemal cały dzień w pracy i wieczorem oraz w nocy musi wypocząć, aby nabrać sił na kolejne wyzwania. Im większa liczba sprężyn w materacach, tym więcej punktów podparcia dla naszego ciała, dzięki czemu odpocząć mogą wszystkie mięśnie. Przy wyborze materaca warto kierować się jednak nie tylko jego sprężystością, ale także rozmiarem, liczbą warstw, twardością, a nawet wysokością. Każdy z tych elementów może wydawać się detalem, ale zebrane razem robią sporą różnicę. Osoby ważące powyżej 80 kg powinny zdecydować się na nieco twardszy materac, lżejsze z kolei na średniej twardości lub miękki. Istotna jest ponadto grubość materaca – im grubszy, tym wygodniejszy. Ponadto, jeśli mamy na przykład problemy zdrowotne z kręgosłupem, warto poprosić lekarza o poradę, jaki materac będzie odpowiedni z uwagi na stan naszego zdrowia.
Jaki jest koszt dobrego materaca?
Szeroki wybór jeśli chodzi o materace sprężynowe sprawia, że jest to rozwiązanie na każdą kieszeń. Jaka jest cena wygodnego i bezpiecznego materaca? Nie ma jednej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ponieważ z jednej strony dobry materac można kupić już za kilkaset złotych, z drugiej jednak za niektóre modele trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Cena zależna jest od wielu czynników. Wpływa na nią między innymi rozmiar materaca, jakość jego wykonania oraz użytych materiałów, ilość sprężyn w materacu, wykorzystanie dodatkowych technologii itd. Jedno jest jednak pewne – na własnym zdrowiu nie powinno się oszczędzać, a dobrze dobrany materac jest jedną z najważniejszych rzeczy wpływających na jakość naszego snu i wypoczynku, a co za tym idzie – codziennego życia.