Wymiana materaca powinna być dokonywana cyklicznie. Warto wiedzieć, jakie czynniki świadczą o tym, że przyszedł na nią czas.

Dlaczego materace się zużywają?

Jak można przeczytać w różnych badaniach, żywotność każdego materaca wynosi około 7 lat. Nawet najwyższej klasy modele w tym czasie mogą stracić swoje pierwotne właściwości. Wysokiej klasy materac oczywiście będzie zużywał się mniej gwałtownie i na pewno po 7 latach będzie w lepszym stanie niż niższej jakości produkt. Nie zmienia to jednak faktu, iż żaden materac nie powinien z nami spędzić całego życia.

Dlaczego tego rodzaju produkty zużywają się? Ma to związek z używaniem produktu, pod wpływem nacisku ciała wkład „zyskuje” wgłębienia, wgniecenia. Sprężyny tracą swoją elastyczność, materiał wypełniający wkład zaczyna się „zbijać”. Czasem jednak zdarza się tak, że zmiana materaca będzie musiała nastąpić szybciej niż po siedmiu latach od jego zakupu. Kiedy tak się dzieje

Niektóre modele są bardziej odporne na zużycie, niektóre mniej. Istotną cechą materacy jest ich odwracalność. Mówi się, że co pół roku warto odwrócić produkt nie tylko na drugą stronę, ale również o 180 stopni. Takie działanie wydłuży życie materaca.

Kiedy zmienić materac?Model może zużywać się szybciej także dlatego, iż jest nieodpowiednio dobrany do potrzeb użytkownika. Na przykład polecana twardość materaca zależna jest od wagi śpiącej na nim osoby. Nowy materac zużyje się szybciej, jeżeli będzie zbyt miękki w odniesieniu do ciężaru użytkownika. Im wyższa waga, tym twardszy powinien być materac. W konsekwencji, wybrany model nie da odpowiedniego komfortu spania. Warto przy tym wspomnieć, że materac nieodpowiednio dobrany, to też taki, który nie daje wystarczającego podparcia. Zarówno zużyty materac jak i niedopasowany może prowadzić do problemów z kręgosłupem. Na takim modelu śpimy bowiem w nieodpowiedniej pozycji, co sprawia, że budzimy się niewyspani, z dolegliwościami bólowymi. Po dłuższym czasie możemy też nabawić się zwyrodnień kręgosłupa.

Kiedy konieczna jest zmiana materaca?

Kiedy zmienić materac? Przede wszystkim wtedy, gdy na śpi się nam niewygodnie. Jeśli jednak budzimy się niewypoczęci, ale nie potrafimy wskazać konkretnej przyczyny, zastanówmy się nad tym, czy nasz materac nie wykazuje oznak zużycia. Po czym poznać można, że potrzebna jest wymiana materaca?

W zależności od modelu, różne będą symptomy. W przypadku produktów piankowych, wymieniamy materace kiedy czujemy, że zaczynamy zapadać się w strukturę wkładu. Utracone zostaje wtedy poczucie podparcia dopasowanego do różnych stref ciała. Z tego też powodu, kręgosłup i mięśnie nie będą odciążone w czasie snu, po przebudzeniu możemy więc czuć dolegliwości bólowe, spięcie mięśni. Kolejnym symptomem jest wyczuwalne pod palcami zbijanie się pianki, którą zastosowano we wkładzie materaca.

Wymieniamy materace sprężynowe, gdy czujemy, że sprężyny zaczynają hałasować i wbijać się w ciało. Mogą one nawet powodować odgniecenia. Każdy ruch na zużytym materacu sprężynowym skutkuje skrzypieniem, które potrafi nawet wybudzić ze snu.

Modele hybrydowe, wykorzystują w swojej konstrukcji zarówno pianki jak i sprężyny. Dlatego też w ich przypadku wszystkie powyższe oznaki mogą wystąpić i będą świadczyć o zużyciu produktu.
Jest także cała grupa czynników natury estetycznej, która sprawia, że materac możemy uznać za gotowy do wymiany. Należą do nich poważne zabrudzenia i zawilgocenia, a także brzydki zapach, których nie można pozbyć się w trakcie czyszczenia materaca. Jeśli kwestie te dotyczą wyłącznie pokrowca, możemy wymienić tylko ten element. Natomiast należy wiedzieć, że spanie na wilgotnym materacu jest niehigieniczne. W jego wkładzie mogą bowiem gromadzić się drobnoustroje, roztocza, które będą mieć bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Materac wymienić należy także w związku ze zmieniającym się wiekiem i wzrostem użytkownika. Małe dzieci szybko rosną, nie mogą spać na zbyt krótkim materacu, ponieważ zaczną układać się na nim w nienaturalnej pozycji, co może skutkować wadami postawy.

O czym nie można zapomnieć, kiedy zmieniamy materac?

Wybierając materac warto korzystać z oferty marek renomowanych, od lat obecnych na rynku, takich jak na przykład Hilding. Produkty firmy dostępne są zarówno w salonach stacjonarnych jak i online. W przypadku obu form zakupu skorzystać możemy z porady konsultanta, który pomoże nam dopasować model odpowiadający naszym potrzebom.

Jakie cechy powinien mieć nowy materac? Istotna jest jego szerokość. Przyjmuje się, że minimalna szerokość dla jednej osoby to 70 cm, dla dwóch – 140 cm. Kolejną ważną kwestią jest podparcie jakie materac daje mięśniom i kręgosłupowi. W modelach wykorzystujących nowoczesne technologie produkcji, wyróżnia się nawet 7 stref twardości wkładu materaca, dzięki czemu różne partie ciała otrzymują podparcie odpowiadające im potrzebom. Tam gdzie większy jest nacisk na podłoże, tam zwiększa się podparcie. Taką konstrukcję ma na przykład model Hilding Pasodoble. W jego wkładzie znajduje się włókno kokosowe, które zwiększa twardość materaca, jednocześnie nie ujmując mu sprężystości. Następną cechą, o której powinniśmy pamiętać jest odpowiednia wentylacja wkładu. Model Hilding Melody ma specjalne otwory, których zadaniem jest poprawienie cyrkulacji powietrza w materacu. We wkładzie nie gromadzi się dzięki temu wilgoć, nie rozwijają się drobnoustroje. Ma to niebagatelne znaczenie dla wszystkich użytkowników, ale w szczególności dla alergików i astmatyków. Kupując materac wybierzmy model z pokrowcem, pozwoli to na zachowanie większej higieny snu.

Wymiana materaca to postawienie na komfort i wygodę snu. Warto zrobić to, jeśli nasz dotychczasowy materac przestał zdawać egzamin.