Zdrowie psychiczne i sen są ze sobą silnie związane. Wpływają na siebie wzajemnie – zarówno w sposób pozytywny, jak i negatywny. Zaburzenia snu mogą wywołać problemy ze snem, a z kolei niedobór snu to często czynnik zapalny dla wystąpienia chorób dotykających sfery psychicznej. Jaka jest rola snu w życiu człowieka i czy jest to element widocznie wpływający na proces leczenia niektórych zaburzeń?
Dlaczego sen jest ważnym elementem funkcjonowania?
Aż ⅓ życia poświęcamy na sen. Jest on podstawową potrzebą fizjologiczną – tak samo, jak jedzenie i picie. Ciekawym aspektem jest wpływ snu na działanie mózgu. To właśnie wtedy przetwarzane są informacje pochodzące z całego poprzedniego dnia – jest to proces, podczas którego utrwalają się wiadomości przechowywane później w pamięci długotrwałej. Sen wpływa praktycznie na wszystkie aspekty funkcjonowania organizmu, a w tym m.in. na:
- Regenerowanie komórek nerwowych i usuwanie niepotrzebnych substancji z układu nerwowego – wszystko to poprawia samopoczucie i redukuje odczuwany stres;
- Odbudowę uszkodzonych tkanek, naprawę mięśni, uwalnianie hormonu wzrostu;
- Zwiększenie poziomu energii – w nocy metabolizm staje się niższy i znacznie zmniejsza się zapotrzebowanie organizmu na kalorie.
Ważne jest to, aby stworzyć taką codzienną rutynę, która umożliwi wysypianie się. W tym celu warto dobrze wyposażyć swoją sypialnię. Najważniejsze elementy, które wpływają na możliwość zapadnięcia w głęboki sen, to poduszka, ciepła kołdra i wygodny materac – wszystkie te części wyposażenia można znaleźć w sklepie internetowym https://sleepinghouse.pl/.
Czym są zaburzenia psychiczne?
Zaburzenia psychiczne dotyczą samopoczucia, doświadczania emocji, samooceny, postrzegania rzeczywistości i sposobu myślenia. Mogą wiązać się z bardzo różnymi objawami. Z reguły – w postaci nieleczonej – paraliżują funkcjonowanie chorego w określonych strefach życia, a także wywołują duży dyskomfort. Jakie są najczęściej występujące zaburzenia? Wymienić należy przede wszystkim depresję, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz zaburzenia snu. Nieco inne objawy dotykają osób dorosłych, a inne dzieci i młodzieży. Bardzo ważne jest to, aby po zauważeniu jakichkolwiek alarmujących symptomów – takich jak znaczny spadek energii, brak odczuwania przyjemności, negatywne myśli, nadmierny, nieuzasadniony lęk czy natrętne myśli, które nawracają – zwrócić się po pomoc do specjalisty. Obecnie istnieją skuteczne metody leczenia, do których należy głównie farmakologia przepisywana przez lekarza psychiatrę oraz psychoterapia. Warto korzystać z tych możliwości, aby zapewnić sobie wysoki komfort życia i uniknąć pogłębiania się uciążliwych problemów zdrowotnych, oddziałujących na różne sfery życia.
Jaka jest rola snu w problemach zdrowia psychicznego?
Większość zaburzeń psychicznych, które są diagnozowane przez psychoterapeutów i psychiatrów, wiąże się bezpośrednio z pewnymi nieprawidłowościami dotyczącymi snu. Kłopotliwą kwestią jest to, że oddziaływają one na siebie wzajemnie – nieustannie pogłębiając problemy. Brak snu, lub nadmierna senność pogłębiają symptomy wynikające z zaburzeń psychicznych, a problemy wynikające z choroby mogą jeszcze bardziej zwiększać bezsenność lub hipersomnię.
Sen w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych
Osoby chorujące na depresję z reguły zmagają się równolegle z zaburzeniami snu. Jest to bezsenność lub nadmierna senność. Niektórzy pacjenci mimo przesypiania całych nocy i dodatkowych kilku godzin w ciągu dnia, nadal są zmęczeni i niewyspani. Uregulowanie rytmu okołodobowego i wprowadzenie do życia chorego powtarzalnej rutyny snu to jeden z ważnych elementów leczenia depresji. W skrajnych przypadkach niezbędne jest wspomaganie się farmakologią, jednak spora część osób jest w stanie znacznie poprawić swój dobrostan dzięki psychoterapii. Bardzo podobnie wygląda ta kwestia w zaburzeniach lękowych. Nadmierne zamartwianie się czy napady paniki mogą zarówno wynikać z niedoboru snu, jak również wywoływać bezsenność. Równolegle z terapią i leczeniem psychiatrycznym, niezbędne jest zwiększenie przesypianej liczby godzin oraz poprawa jakości snu. Bardzo niekorzystne jest wybudzanie się – i to właśnie ten aspekt powinien zostać wzięty pod uwagę na pierwszym miejscu. Osoby, które od zera stwarzają swoją nową rutynę snu powinny zadbać nie tylko o sposób myślenia, ale również o kwestie praktyczne – takie jak wyposażenie sypialni. Szukając idealnego łóżka i nowych, estetycznych akcesoriów sypialnianych, warto odwiedzić stronę https://idealny-materac.pl/ w celu odnalezienia inspiracji.
Zaburzenia snu – diagnoza i leczenie
Zaburzenia snu czasem są objawem towarzyszącym, ale mogą także stanowić samodzielne rozpoznanie. Specjalista, który posiada kompetencje do zdiagnozowania poszczególnych zaburzeń w tej materii to przede wszystkim psychiatra. Po pomoc warto także zwrócić się do psychoterapeuty. Zaburzenia są diagnozowane wtedy, gdy pacjent spełnia odgórnie określone kryteria, a jego dolegliwości uniemożliwiają mu prawidłowe funkcjonowanie w przynajmniej jednej sferze życia. Z reguły pacjentowi przepisywane są leki, które poprawiają wydajność snu, a warto również udać się na terapię w celu wypracowania technik i sposobów, które umożliwią uzyskanie wydajnego snu po zakończeniu stosowania farmakologii. Badania wskazują, że najskuteczniejszym nurtem w leczeniu zaburzeń snu jest terapia poznawczo-behawioralna. Kluczem do sukcesu jest też zadbanie o kilka kluczowych czynników, które ułatwiają organizmowi zapadnięcie w głęboki sen.
- Wygodny materac – materac to najważniejszy element wyposażenia w sypialni. Jeśli umożliwia mięśniom rozluźnienie się – znacznie zmniejsza się ryzyko budzenia się w ciągu nocy. Warto kupić materac z oferty renomowanej marki, takiej jak https://hilding.pl/.
- Optymalna temperatura – w pomieszczeniu nie może być ani zbyt ciepło, ani zbyt zimno. Komfort termiczny to jeden z podstawowych czynników wpływających na zdolność do rozluźnienia i wypoczynku
- Aktywność fizyczna w ciągu dnia – ruch wpływa na funkcjonowanie całego ciała – w tym również na wydzielanie melatoniny. Zasypianie staje się zdecydowanie prostsze nawet po niezbyt długim spacerze.