Obecnie wśród społeczeństwa, a w szczególności wśród kobiet rośnie coraz większa świadomość na temat prawidłowej pielęgnacji włosów. Warto więc wiedzieć, że codzienna pielęgnacja jest niezwykle ważna, aby móc cieszyć się naprawdę pięknymi oraz zdrowymi włosami. Jednakże wiele osób nadal nie wie, co robić, żeby właściwie zadbać o swoje włosy. Przedstawiamy zatem garść praktycznych porad, które pomogą Ci uzyskać piękną fryzurę.

Działaj od wewnątrz

Jeśli chcesz cieszyć się ładnymi i zdrowymi włosami, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że ich właściwa pielęgnacja nie polega tylko na działaniach na zewnątrz, ale także od wewnątrz. Dbanie o włosy powinniśmy bowiem rozpocząć od dokładnej analizy tego, jak wygląda nasza dieta. To, co spożywamy ma naprawdę istotne znaczenie w kwestii zdrowych włosów. Jeśli nie dostarczamy swojemu organizmowi niezbędnych witamin oraz innych składników odżywczych, nasze włosy mogą wypadać, łamać się, być bardziej podatne na uszkodzenia i działanie czynników zewnętrznych. Ważna jest także odpowiednia suplementacja. Przykładowo biotyna, cynk lub kolagen mogą pomóc Ci zachować piękne i lśniące włosy. Spore znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie. Osoby pijące duże ilości wody znacznie częściej mogą cieszyć się zdrowymi włosami. Woda zawiera bowiem ważne mikroelementy, które są bogate w magnez oraz wapń, co z kolei przekłada się szybszy wzrost włosów oraz przyswajanie żelaza. Okazuje się, że duża rolę odgrywa również sen. Jeśli zmagasz się z wypadaniem lub łamliwością włosów, być może nie dostarczasz swojemu organizmowi odpowiedniej ilości snu lub nie charakteryzuje się on najlepszą jakością. W celu zapewnienia sobie prawdziwie treściwego wypoczynku, należy również zwrócić na rodzaj podłoża, na którym śpisz. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na jeden z modeli dostępnych na tej stronie: https://sleepinghouse.pl, który pozwoli Tobie cieszyć się długim oraz głębokim snem, a w rezultacie również pięknymi włosami.

Oceń obecny stan swoich włosów

Właściwa pielęgnacja włosów - na czym polega?Zanim rozpoczniesz odpowiednią pielęgnację oraz przejdziesz do zakupu konkretnych kosmetyków, warto na początku przyjrzeć się obecnej kondycji Twoich włosów. Przede wszystkim upewnij się, czy nie będzie czasem konieczne obcięcie końcówek. Jeśli są one rozdwojone, nie obędzie się bez wizyty u fryzjera. Poza tym warto również sprawdzić, jaki rodzaj włosów posiadasz. Czy mają one może tendencję do puszenia się, szybkiego przetłuszczania się, wypadania? Istotne jest także to, czy posiadasz proste czy kręcone włosy, aby móc przygotować sobie odpowiedni plan pielęgnacji. Konkretne kosmetyki również należy dobrać pod potrzeby naszych włosów.

Krok pierwszy – oczyszczanie

Przechodząc już do właściwego tematu pielęgnacji włosów, warto zacząć od najważniejszej kwestii, czyli oczyszczania skóry głowy. Stanowi ona podstawę prawidłowego planu pielęgnacyjnego. W tym celu warto dobrać do swoich włosów odpowiedni szampon, który będzie w stanie dobrze oczyścić skórę Twojej głowy. Istotna jest także częstotliwość mycia włosów. Należy bowiem zawsze słuchać potrzeb swoich włosów i myć je tak często, jak jest to konieczne. Nie ma też nic złego w codziennym ich myciu. Jeśli posiadasz przetłuszczające się włosy, jest wręcz wskazane, aby poświęcać im uwagę każdego dnia. Natomiast inne rodzaje włosów, takie jak suche czy normalne, możesz myć co drugi-trzeci dzień. Istnieją nawet osoby, które swoje włosy myją raz na tydzień. Wszystko zależy właśnie od ich indywidualnych potrzeb, dlatego też należy się do nich stosować. Warto jednak także podkreślić to, jak duże znaczenie ma skład szamponu, który stosujesz. Jego funkcją powinno być tylko i wyłącznie oczyszczanie, a szampon tym lepszy, im mniej posiada składników. Być może pod tym linkiem https://fantasyheart.pl znajdziesz dla siebie idealny produkt, który będzie w stanie dokładnie oczyścić skórę Twojej głowy.

Krok drugi – odżywianie

Po dokładnym oczyszczeniu skóry głowy możesz przejść do etapu odżywiania swoich włosów. W tym celu stosuje się odpowiednio dobraną odżywkę, tutaj również zgodnie z potrzebami Twoich włosów. Z takowej odżywki powinniśmy korzystać po każdym myciu głowy – należy ją nanieść na mokre włosy, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać. Zalecane jest również raz na tydzień stosowanie maski odżywiającej. Tego typu kosmetyk pozostawiamy na naszych włosach nieco dłużej, przynajmniej na godzinę. Warto wtedy owinąć włosy ręcznikiem lub włożyć je pod foliowy czepek. Korzystanie z olejków także świetnie odżywia włosy, w szczególności te mocno przesuszone. Na co dzień dobrze sprawdzą się te, które nie wymagają spłukiwania, a co jakiś czas można samemu wykonać tzw. olejowanie, które przebiega podobnie jak w przypadku stosowania maski odżywczej.

Zmień swoje nawyki

Duże znaczenie na kondycję Twoich włosów ma także regularne stosowanie prostownicy lub suszarki. Prostownica bowiem jest tu absolutnie niewskazana – potrafi ona w dużym stopniu uszkodzić nasze włosy oraz sprawić, że staną się bardziej suche i łamliwe. W szczególności niedopuszczalne jest regularne korzystanie z prostownicy o wysokiej temperaturze nagrzania. Jeśli jednak chcesz już po nią sięgnąć, zmniejsz jej temperaturę do 180-200 stopni oraz stosuj odpowiednie kosmetyki termoochronne. Natomiast kwestia stosowania suszarki jest już bardziej sporna. Jedni uważają, że korzystanie z niej jest bardziej zdrowsze niż pozwalanie swoim włosom wyschnąć w naturalny sposób. Inni sądzą, że stosowanie suszarki ma podobne skutki co stosowanie prostownicy, zwłaszcza jeśli decydujemy się na gorący nawiew. Dlatego też trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze dla naszych włosów. Jednakże pewne jest to, iż nie powinniśmy chodzić spać z mokrymi włosami. W takim przypadku faktycznie lepiej sięgnąć po suszarkę, decydując się przy tym na chłodny nawiew zamiast gorącego. Zwróć uwagę również na to, w jaki sposób rozczesujesz swoje włosy. Ich czesanie zawsze powinniśmy rozpocząć od końcówek, a następnie kierować się ku górze. Taki sposób zapobiegnie niepotrzebnemu naciąganiu cebulek włosów, a w związku z tym wstrzyma nadmierne wypadanie. Warto też skupić się na samej szczotce – być może działa ona drażniąco na włosy, a w takim wypadku nie pomoże nawet najlepszy plan pielęgnacyjny.

Uzyskanie zdrowych i lśniących włosów nie jest takie trudne, jak się może wydawać. Choć włosomaniaczki poświęcają swoim włosom naprawdę sporo wolnego czasu, to jednak nie jest to aż tak konieczne. Wystarczy wiedzieć, jakie są potrzeby Twoich włosów i jakie kosmetyki stosować. Ponadto pamiętaj o tym, że ważna jest również właściwa dieta, sen oraz odpowiednie nawodnienie!

Przeczytaj także: Domowe SPA krok po kroku, czyli jak zapewnić sobie błogi relaks