Bycie uważnym wcale nie jest łatwe. Wokół nas istnieje bowiem mnóstwo rzeczy, które nas od tego odciągają – szybki styl życia, stres czy obowiązki. Kiedy już mamy chwilę na to, aby się zatrzymać, najczęściej przeznaczamy ją na przejrzenie telefonu. Nie jest to jednak dobre dla naszego umysłu. Dowiedz się, jak skutecznie praktykować uważność w ciągu dnia!
Czym jest uważność?
Uważność to bardzo cenna, choć na pierwszy rzut oka niepozorna umiejętność, która może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie. Uważność możemy określić jako szczególny typ uwagi, który jest świadomy i w pełni skoncentrowany na tym, co dzieje się tu i teraz. To właśnie dzięki niej możemy w stu procentach cieszyć się trwającą chwilą. Poprzez uważność specjalnie skupiamy uwagę na tym, co chcemy. Takie skierowanie się do obecnego momentu pozwala się „zakotwiczyć” w teraźniejszości i stać się bardziej uziemionym. Oznacza to, że wtedy znaczenie ma dla nas wyłącznie to, co jest teraz. Nie poświęcamy niepotrzebnie uwagi na przykład na martwienie się o przyszłość. Pierwsze badania o wpływie uważności pochodzą z 1979 roku i zostały opracowane przez Kabata Zinna, który też jako pierwszy otworzył Klinikę Redukcji Stresu. Warto wiedzieć, że praktyka uważności łączy w sobie między innymi buddyjskie tradycje.
Dlaczego warto ćwiczyć uważność?
Praktyka uważności to coś, co zagwarantuje nam pozytywną zmianę. Możemy w ten sposób znacząco ograniczyć poziom odczuwanego przez nas stresu. Zauważymy też, że zmniejszył się też niepokój, który odczuwaliśmy na co dzień. Wynika to z tego, że dzięki uważności możemy skupić się na tym, co tu i teraz, a nie zajmować się zmartwieniami czy rzeczami, które dopiero się wydarzą. Oszczędzimy sobie tak wielu niepotrzebnych myśli. Co ciekawe, uważność pozwala też zdystansować się i uzyskać obiektywną perspektywę w postrzeganiu zdarzeń czy ludzi. Stajemy się bardziej wyrozumiali i tolerancyjni wobec innych. To skutkuje też większą samokontrolą – nie tylko nad sytuacją, ale też nad własnymi emocjami. Możemy bowiem świadomie odciąć się od negatywnych uczuć, takich jak lęk czy strach. Regularne ćwiczenie uważności sprzyja też zdolności koncentracji, a do tego niezwykle rozwija inteligencję emocjonalną.
Medytacje
Medytacje to jedna z najlepszych technik na praktykę uważności. Kiedy medytujemy, koncentrujemy się przede wszystkim na naszym oddechu i na tym, jak przepływa. Możemy zapomnieć o męczących nas sprawach i po prostu się wyciszyć. Nie ma wątpliwości, że taka chwila spokoju, w której nic nie musimy, będzie bardzo cenna dla tych, którzy zazwyczaj żyją na bardzo szybkich obrotach. Nawet kilka minut medytacji może przynieść korzyści. Ważne, aby medytację przeprowadzać w miejscu, w którym czujemy się bezpiecznie i swobodnie – wtedy będziemy mogli się w pełni odprężyć.
Obserwacja otoczenia
Innym, ciekawym sposobem na to, aby rozwinąć w sobie uważność, jest obserwacja otoczenia. To bardzo proste ćwiczenie, które polega na uważnym przyjrzeniu się temu, co nas otacza. Nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak wiele tracimy, gdy idziemy przed siebie pochłonięci myślami czy też z nosem w telefonie. Przenosząc naszą uwagę na to, co znajduje się obok, możemy dostrzec bardzo wiele. Wybierzmy element, któremu będziemy się przyglądać i zawieśmy na nim wzrok przez co najmniej parę minut. Musimy być cierpliwi, a możemy być świadkiem czegoś naprawdę ciekawego.
Świadome jedzenie
Uważność naprawdę może być praktykowana na wiele sposobów. Okazuje się, że możemy ją ćwiczyć również przez świadome jedzenie. Chodzi tu o to, aby każdy kęs naszego posiłku przeżuwać powoli i delektować się jego smakiem. Bardzo ważne jest to, aby się nie spieszyć. Jesteśmy przyzwyczajeni do szybkiego pochłaniania jedzenia, co wcale nie jest dobre dla naszego układu pokarmowego.
Uważne słuchanie
Interesującym ćwiczeniem będzie uważne słuchanie. Polega ono na tym, aby założyć słuchawki i włączyć taką piosenkę, której jeszcze nie słyszeliśmy. Ważne jest to, abyśmy w pełni się w nią wczuli, bez myślenia o słowach tekstu czy wykonawcy. Pozwólmy ponieść się muzyce. To dobra technika na to, aby się zatrzymać i spokojnie przeżyć dany moment.
Relaks
Podstawą uważności jest umiejętność wyciszenia się i odcięcia od spraw, które zajmują nas na co dzień. Niestety, większość z nas nie potrafi się skutecznie “odłączyć”. Nawet wtedy, gdy powinniśmy odpoczywać, poświęcamy czas na myśleniu o pracy czy innych obowiązkach. Często jest tak, że nawet nie pozwalamy sobie na odpoczynek. Mając wolny czas, wykorzystujemy go na to, aby za wszelką cenę być produktywnym. Nie jest to dobre podejście zarówno dla naszego organizmu, jak i ogólnego samopoczucia. Może bowiem doprowadzić do podwyższonego poziomu stresu. Nie będziemy nie umieli go zmniejszyć, ponieważ nie chcemy dać sobie odpocząć. Nadmierny stres może jednak poskutkować wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Często przyczynia się do zwiększonego wypadania włosów, osłabienia odporności, pojawienia się nadwrażliwości na bodźce i kłopotów z koncentracją oraz pamięcią. Odpowiada też za pogorszenie jakości snu, co może przerodzić się w bezsenność. Nie ma wątpliwości, że w obliczu takich nieprzyjemności nauka uważności może być trudna. Musimy pozwolić sobie na chwilę relaksu, aby skutecznie wyciszyć umysł i się rozluźnić. Aby mieć pewność, że dobrze wypoczniemy, możemy zainwestować w wygodny, komfortowy materac, który będzie dostosowany do naszych potrzeb. Dzięki niemu nawet wtedy, gdy będziemy odczuwać napięcie, wciąż będziemy mogli się rozluźnić. Materac, który pomoże nam uzyskać ten stan, z powodzeniem znajdziemy w sklepie stacjonarnym Słupsk.
Jeśli zaczniemy ćwiczyć uważność, zauważymy, że znacznie łatwiej jest nam skupić się na tym, co tu i teraz. Będziemy więcej dostrzegać, a także intensywniej przeżywać różne doświadczenia. Aby tak się stało, wprowadźmy do naszej rutyny czynności takie jak medytacja, przebywanie w naturze, relaksowanie się czy też tworzenie.